Deset a půl roku si ve věznici ostrahou odsedí 57letý Oldřich Petránek z malé osady poblíž obce Kořenice na Kolínsku. Letos 16. dubna tři čtvrtě hodiny po půlnoci zavraždil svou o 14 let mladší manželku. Vrhl se na ni s kuchyňským nožem poté, co nenápadně a jako obvykle ležel na své polovině postele. Na mord byl ale dobře připraven.

Bez toho, že by jeho mysl byla zatemněna byť jediným douškem alkoholu, ukryl pod svůj polštář kudlu s dvaceticentimetrovou čepelí. Jakmile se jeho žena zvedla od počítače a vklouzla pod peřinu, vrazil jí nůž do břicha. Ostří proniklo až do srdce.

Těžkému zranění napadená žena na místě podlehla. „Co děláš?“ stačila pouze vyslovit otázku. Tak alespoň krvavou vraždu popisuje pachatel, který všechno přiznává. K ránu dokonce zašel vzbudit nejstarší dceru, řekl jí, co udělal, a požádal ji, ať zavolá policii. Během noci jí také sepsal pokyny, co má v nastalé situaci dělat. Původně totiž počítal, že už s dcerami nepromluví. „Snažil jsem se zabít i sebe, ale nedokázal jsem to,“ vysvětloval.

Domácí problémy

Krvavou tragédií vyvrcholilo odcizení partnerů (pro oba šlo o druhé manželství), které se do vztahu vkradlo během 21letého soužití. Z výpovědi sestry zavražděné vyplynulo, že šlo o dlouhodobý proces, přičemž vina byla na obou stranách. Sám obžalovaný míní, že se vztahy zásadně zhoršily poté, co ho začaly trápit problémy s klouby. Potíže byly tak vážné, že se ocitl v plném invalidním důchodu a postupně se musel podrobit operaci obou kolen.

„Nemohl jsem už zastat tolik práce kolem domu a hospodářství,“ posteskl si nad problémem, jenž považuje za jednu z hlavních příčin tragédie.
Sestra oběti soudu naznačila, že manželka mu začala oplácet stejně: „Nestarala se o domácnost a měla jsem pocit, že si to dělají naschvál.“ Komunikace v rodině vázla – dokonce do té míry, že se prý nikdo příliš nezajímal o to, co bude nejmladší dcera dělat po ukončení školy. Hlavním domácím program se stalo vysedávání u počítače, zejména u internetové hry Divoké kmeny.

A Petránek získal podezření, že s jedním mužem z hráčské komunity vede jeho žena přes internet mnohem intimnější debaty, než by se na spoluhráče slušelo. „Nabyl jsem dojmu, že to není jen kamarádský vztah,“ řekl obžalovaný do protokolu. Výpis SMS zpráv z telefonu oběti pak ukázal, že se nemýlil.

Domácí krize vyvrcholila, když počátkem dubna žena na celý den zmizela. Kde byla, nechtěla říci ani manželovi, ani dětem. Pouze prohlásila, že se odstěhuje. A dcery tetě sdělovaly, aby zrušila ohlášenou návštěvu, že se rodiče budou rozvádět…

O devět dní později byla žena zavražděna. Stalo se to přesně den před tím, než měla oslavit 43. narozeniny.

Kratší trest stačí

Obžalovanému, který během soudního jednání nezadržel slzy, vyměřil senát vedený Oldřiškou Rysovou trest při spodní hranici sazby za vraždu. „Polehčující okolností je jeho přiznání,“ připomněla soudkyně. Také posudky psychiatra a psychologa naznačovaly, že k nápravě obžalovaného není třeba využívat maximální rozpětí. Verdikt je již pravomocný; státní zástupkyně i obhajoba se přímo v jednací síni Krajského soudu v Praze vzdaly odvolání.

Lákadlo na monitoru
Divoké kmeny je internetová hra, která se odehrává ve středověku. Každý hráč je vládce jedné malé vesnice, kterou má přivést ke slávě a moci. Již je přítomno 137 682 hráčů.