Vážné zranění utrpěl vúterý vpodvečer dvacetiletý romský mladík zCerhenic, který utíkal před policisty. Ti se muže sbohatou kriminální minulostí snažili zastavit střelbou– a prostřelili mu hlavu. „Došlo kpoužití střelné zbraně policistou. Případ si okamžitě převzala inspekce ministra vnitra,“ uvedla mluvčí kolínských policistů Petra Čimová.

Těžce zraněného muže přepravil vrtulník záchranné služby do vojenské nemocnice vPraze– Střešovicích kvysoce specializovanému zákroku.

Před transportem byl při vědomí. Kulka podle zatím nepotvrzených informací zmísta činu údajně vnikla do lebky uspánku a vyletěla ven pod okem. Muž dokonce komunikoval sokolím. „Udržovali jsme pacienta při životě až do příletu vrtulníku,“ řekla Tereza Janečková ze středočeské záchranné služby.

Muže, který má již několik zápisů vrejstříku trestů, šla dvoučlenná hlídka zadržet do jeho bydliště vdomě těsně sousedícím spodchodem pod železniční tratí. Vruce měli policisté, muž a žena, příkaz kzatčení, který vydal kolínský soud. Vodůvodnění zatykače mimo jiné údajně stálo, že mladík je podezřelý zvícero trestných činů, znichž nejzávažnější měl sexuální podtext– zneužívání nezletilédívky.

Kromě pověsti násilníka a zloděje si však mladík irád hrál spolicisty na honěnou. „Utíkal před námi už ivminulosti,“ řekl policista, který postřeleného dobřezná.

Tradiční útěk se ale mladíkovi stal osudným. Policisté na něj údajně vypálili varovný výstřel do vzduchu. Ani ten muže nezastavil; mladík se schoval ve svém domě na půdě. Když pak seskakoval způdy na přístřešek, aby se pokusil zmizet, jeden zpolicistů střelbu opakoval– a utíkajícího zasáhl ho dohlavy.

Příbuzní mladíka viní policisty znepřiměřeného zákroku. Avúterý na místě činu jim vemočně vypjatých okamžicích spílali. „Vystrašili ho, proto před nimi utíkal. Atakhle to dopadlo,“ upozornila mladíkovateta.

Policista, který střílel, se podle důvěryhodného zdroje psychicky zhroutil a bude vnejbližších dnech vpracovní neschopnosti.