Pekárek si je jistý, že nic neudělal. "Výkon mandátu jsem řešil se svými asistenty i s dalšími kolegy, samozřejmě je to teď ztížené. Co se týče asistentů, tak ti teď budou mít samozřejmě několikanásobně více práce, než by měli za normální situace," řekl Pekárek, který dodal, že by se rád účastnil i jednání Sněmovny. "Pochybuji, že mi to bude umožněno," řekl.

Poslední den na svobodě strávil balením, do věznice dorazil s taškou, ve které měl osobní věci i knihy. "No, není to nic moc, jít na pět let do vězení, ještě odsouzený za těchto podmínek, to bych nepřál nikomu z vás," řekl novinářům.

Pekárek dorazil do Vazební věznice v Hradci Králové ve 14:30. Dnešek pro něj byl posledním dnem, kdy do vězení mohl nastoupit. Později by už nedodržel stanovenou lhůtu, která začala běžet převzetím soudní výzvy k nástupu do vězení.

Mluvčí hradecké věznice Václav Kárník se ke konkrétnímu případu odmítl vyjadřovat. Novinářům řekl, že kterýkoliv odsouzený se při přijetí do věznice nejdříve seznámí se svými právy a povinnostmi. "Je umístěn na celu na příjmové oddělení a podrobí se ještě preventivní vstupní prohlídce. Ten proces trvá přibližně týden, po této době je umístěný do konkrétní věznice. O umístění rozhoduje zaměstnanec Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR," řekl Kárník. Pekárek dnes novinářům řekl, že zatím si nedal žádný požadavek na umístění do konkrétní věznice. "Nemám představu, předpokládám, že mi snad řeknou nějaké informace o situaci a možnostech, ale netuším," řekl Pekárek.

Mluvčí věznice dodal, že odsouzený si na vstupní oddělení může vzít pouze osobní věci, například hodinky, holící strojek, písemnosti, časopisy či literaturu. "Žádná mimořádná opatření nepřipravujeme, podmínky jsou pro všechny stejné," řekl Kárník. Dodal, že člověk na vstupním oddělení nepřijde do kontaktu s lidmi, kteří jsou ve vazbě.

Podle obžaloby Pekárek jako bývalý kolínský místostarosta nabídl podnikateli Petru Ličkovi, že za milionový úplatek zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům. Soud Pekárkovi uložil kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250.000 korun. Soud mu také na pět let zakázal působit v samosprávě. Kolínská ODS mu pozastavila členství ve straně.

Sněmovna minulý týden podpořila návrh ODS, aby věznění zákonodárci nedostávali plat, náhrady a ztratili nárok i na další benefity, jako je například kancelář v regionech. Předloha nyní míří do rozpočtového výboru. Předkladatelé chtěli, aby Sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení. Poslanci ČSSD tento požadavek ale vetovali. Už dříve zapochybovali o tom, zda by se předloha mohla vztahovat už pro toto volební období. Autoři tvrdí, že to možné je.