Otázka stará jako karavaning samotný - mám zvolit obytný vůz, nebo karavanový přívěs? Nejspíš tušíte, že jednoznačná odpověď neexistuje. Obě varianty mají své výhody i nevýhody, a co jednoho nadchne, může druhému způsobit trápení. Pojďme se podívat na základní pro a proti obou variant, která vám dají jasnější představu, jaká vyhoví právě vám.

Obytné auto - svoboda a snadnější ovládání

Hlavní benefit klasického obytňáku je nasnadě - domácnost sbalená do kompaktního celku. Nemusíte přestupovat z auta do obytné části, všechno máte lépe po ruce. Zároveň se s obytným vozem manévruje lépe než s dvojdílnou soupravou, je to zkrátka auto, jen o trochu větší, než jste zvyklí. Na dálnici si můžete dovolit vyšší rychlost (samozřejmě pokud se smíříte s vyšší spotřebou) a velké vrásky vám nemusí dělat ani nepříznivé počasí, typicky silnější vítr.

S obytným vozem se snadněji dostanete do odlehlých míst mimo oficiální kempy, kde můžete strávit noc o samotě, obklopeni jen přírodou a hvězdnou oblohou. Zároveň s ním budete lépe parkovat na parkovištích, ať už ve městech, nebo v blízkosti pamětihodností či přírodních zajímavostí.

Z výše uvedených důvodů je obytňák vhodný hlavně na dovolenou v podobě roadtripu. Pokud chcete být co nejvíce flexibilní, procestovat co nejdelší trasu a trávit každou noc na jiném místě, bude pro vás ideální variantou.

close Obytný vůz, nebo přívěs? info Zdroj: Freepik.com zoom_in Obytný vůz, nebo přívěs?

Pochopitelně jsou tu i nevýhody, které přímo vyplývají z popsaných výhod. Obytné auto je vaším jediným dopravním prostředkem, jste na něj tedy zcela odkázáni. Dostat se s ním do centra velkých měst k vyhledávaným památkám není vždycky jednoduché.

Stejně tak vás limituje jeho výška a obecně větší rozměry. Kratší výlety do okolí tak můžete podnikat pouze pěšky, případně na kole, které si vezete s sebou, nanejvýš na skútru, který se do větších vozů vejde. Řešením může být obyčejná dodávka s kempovací vestavbou, ta vás však zase většinou připraví o komfortní prvky, jako je vnitřní koupelna nebo toaleta.

Přívěs - základna pro výlety do okolí

Obytný přívěs nabízí zase jiný balíček výhod. V první řadě je tu velká škála variant, z nichž můžete vybírat. Na jedné straně najdete obří karavany s vnitřním prostorem, jenž předčí každé obytné auto, na straně druhé lehké vozíky, schopné projet i poměrně drsným terénem. Záleží jen na vás, jakou úroveň komfortu si budete přát.


Nahrává se anketa ...

Přívěs můžete  od auta kdekoliv odpojit, a pak máte ve svém osobním voze lehký dopravní prostředek, s nímž se dostanete prakticky kamkoliv, včetně rušných městských center. Právě tato možnost - podnikat v okolí „základního tábora“ výlety na všechna myslitelná místa - je největším benefitem této varianty. V neposlední řadě je zde i nižší cena, a to v případě pořízení i pronájmu.

S jakými úskalími je třeba při cestování s přívesem počítat? Potřebujete zejména vhodné vozidlo, které bude schopné karavan táhnout. Pokud jde o větší verzi, auto s litrovým tříválcovým motorem vám stačit nebude. Jízda - opět hlavně s karavanem větších rozměrů - také vyžaduje zkušeného řidiče, neboť manévrování se soupravou má svá specifika. Připravte se rovněž na omezenou rychlost a větší citlivost na rozmary počasí - zejména silný boční vítr dokáže s přívěsem nepěkně zamávat.

Je nabíledni, že také kempování nadivoko je s přívěsem o něco složitější než s obytným autem. Jeho malá kolečka nejsou stavěná pro pohyb po nezpevněných cestách, nemá dostatečnou stabilitu, o obtížném rejdování mezi stromy ani nemluvě.

Sečteno a podtrženo - obytný přívěs je vhodnější pro vícedenní pobyty na jednom místě, ideálně v kempu. Tam vám vytvoří příjemné zázemí, zatímco budete vyrážet autem na výpravy za poznáváním okolí.