Tzv. „svobodný nezávislý blog“ Vox Populi přišel začátkem loňského prosince s nepodepsaným neuměle přeloženým textem, podle nějž je prý jediným cílem trojího očkování to, zničit lidskou imunitu opakovanou likvidací bílých krvinek vakcínou. Odkazy na tento text se v současnosti šíří v různých skupinách zaměřených proti očkování.

Nepodepsaný článek se odvolává na údajné pátrání jakéhosi „anonymního lékaře naturopata“ (naturopatie je forma alternativní medicíny využívající řadu pseudovědeckých postupů) a na dezinformátora Ryana Colea ze Spojených států amerických, dermopatologa a majitele lékařské laboratoře v americkém státě Idaho, který proslul svým protivakcinačním postojem.

Šíření lží a zavádějících informací o vakcínách neustává, ilustrační foto
Pozor na lež: Extrémista Černohorský šíří video lékařského dezinformátora z USA

Podle Coleových citací uvedených na Vox Populi má vést očkování k podstatnému snížení bílých krvinek zvaných T-buňky, což prý má za následek mimo jiné až „dvoutisíciprocentní" nárůst výskytu rakoviny. Podle jiných lékařských odborníků jsou tato tvrzení nesmyslná. 

„Coleovo tvrzení o tom, že vakcíny covid-19 potlačují T-buňky, není ve skutečnosti ničím podloženo. A od zavedení očkování nejsou žádné důkazy o nárůstu rakoviny,“ uvádí s odvoláním na lékařské kapacity americký deník USA Today.

Zabijáci buněk napadených virem

T-buňky, jinak též T-lymfocyty, tvoří součást našeho imunitního systému. Jde o druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů, jichž existuje více typů s řadou různých funkcí, přičemž základní jsou dva: pomocné T-lymfocyty, které stimulují imunitní reakci, jinými slovy „koordinují útok“ našeho imunitního systému, a „zabijácké“ T-lymfocyty, zvané též cytotoxické, které ničí nádorové buňky nebo buňky napadené viry a jinými parazity.

Farmaceutická společnost Pfizer je pod neustálým tlakem hoaxů, které se šíří i přes zjevnou nesmyslnost, ilustrační foto
Ne, nový lék od Pfizeru není „převlečený ivermektin“. Dokládají to data i čísla

Typická imunitní odpověď organismu na napadení virem tedy vypadá tak, že pomocné T-lymfocyty zareagují jako první a aktivují B-lymfocyty coby tvůrce protilátek a dále zabijácké T-lymfocyty, jež po aktivaci začnou hledat jakékoli infikované buňky a zabíjet je spuštěním sebedestruktivní sekvence naprogramované do všech buněk lidského těla.

Zdroj: DeníkPodle Kristen Cohenové, vedoucí pracovnice divize vakcín a infekčních nemocí ve Středisku Freda Hutchinsona pro výzkum rakoviny v americkém Seattlu ve státě Washington, je pro přežití nákazy covid-19 důležité právě to, jak funguje obranyschopnost organismu založená na B-lymfocytech a T-lymfocytech.

„Studie ukazují, že těžký průběh nemoci zvládali lépe ti, jejichž imunitní systém odrážel infekci oběma těmito rameny,“ uvedla Cohenová pro USA Today. Dodala ale, že v případě nemoci covid-19 není jasné, jak moc se na tom podílejí konkrétně zabijácké T-buňky. „Víme, že jsou aktivovány a že jsou vysoce funkční, ale nemáme jasná příčinná data o tom, že přispívají k odstranění infekce,“ dodala.

Vakcíny bílé krvinky naopak podporují

Coleovo tvrzení o tom, že vakcíny ničí T-lymfocyty, je v každém případě lživé, protože fungují přesně obráceně. USA Today to řekl E. John Wherry, ředitel Ústavu pro imunologii Perelmanovy lékařské fakulty na Pennsylvánské univerzitě.

„V tuto chvíli existují desítky studií, které ukazují, že tyto vakcíny vyvolávají T-buňky, jež silně reagují specificky na virus, a že zbytek skladby T-lymfocytů zůstává v podstatě nedotčený, v normálním stavu. Neexistuje žádné logické vysvětlení, v němž by Coleovo tvrzení o ničení T-lymfocytů vakcínami dávalo nějaký smysl,“ uvedl Wherry.

Kampaň proti očkování svádí na vakcíny všechno možné, přičemž se nezatěžuje žádnými důkazy. Ilustrační foto
Očkování zabíjí sportovce, spekulují antivaxeři. Ničím to ale nedokládají

V nedávné studii zveřejněné v časopise Immunity popisuje Wherryho tým své zjištění, že u zdravých lidí, kteří nákazu covid-19 dosud neprodělali, vzrostl po prvním očkování vakcínou od Moderny nebo vakcínou Pfizer-BioNTech počet pomocných T-lymfocytů a po druhé dávce počet zabijáckých T-lymfocytů.

Podle Wherryho týmu se také zdá, že očkování zvyšuje T-buněčnou imunitu i u lidí, kteří nákazu prodělali a T-buňky již mají aktivovány, i když ne o tolik a pouze po první dávce.

Podle Cohenové i Wherryho mohou zůstat T-lymfocyty vyvolané očkováním zůstat v lidském těle poměrně dlouho, pravděpodobně šest až sedm měsíců, což je podobná doba, jakou některé studie odhadují u protilátek získaných přirozeně nákazou.

Žádný nárůst rakoviny kvůli vakcínám

Pokud jde o údajný nárůst rakoviny, žádná data, která by zodpověděla otázku, zda se její výskyt od zavedení očkování proti covid-19 zvýšil, nebo ne, nejsou v současnosti k dispozici.

Podle Wherryho se určitý nárůst rakovinných onemocnění v souvislosti s pandemií očekával, ale spíše kvůli tomu, že v souvislosti s nákazou se začala zpožďovat lékařská péče, ne kvůli vakcínám. Podle jedné výzkumné studie z Harvardské univerzity došlo k opoždění nebo opominutí lékařské péče u jednoho z pěti dospělých obyvatel USA.

Studie zjistily, že střední množství kávy, tedy mezi třemi až pěti šálky denně, snižuje riziko některých onemocnění, včetně srdečních chorob, Parkinsona, cukrovky i několika typů rakoviny.
Máte kávový gen? Černá káva dokáže chránit před rakovinou, zjistili vědci

„Americká asociace pro výzkum rakoviny skutečně loni a začátkem tohoto roku zveřejnila k tomuto tématu několik komentářů, kde se poukazovalo na to, že očekáváme nárůst výskytu rakoviny kvůli zpoždění péče zaměřené na tento problém a že tento trend potrvá pravděpodobně několik let,“ uvedl Wherry.

Podle doktorky Laury Makaroffové, viceprezidentky pro prevenci a včasnou detekci rakoviny působící v Americkém rakovinném centru, není tak rychlý růst případů výskytu rakoviny, o němž mluví Cole, vůbec realistický.

„Příběh Ryana Colea se jeví jako založený na datech z jediné laboratoře. K potvrzení nálezu by byla nezbytná další laboratorní vyšetření a údaje o populaci. Nicméně už teď se dá říci, že jakýkoli nárůst výskytu rakoviny během tak kráthého časového období, jaké uplynulo od zavedení očkování proti covid-19, se zcela vymyká historické zkušenosti s rakovinnými onemocněními a léta trvajícím epidemiologickým studiím, kde mezi expozicí a výskytem rakoviny bývá více než deset let. Dvacetinásobný nárůst jakékoli rakoviny v tak krátkém časovém období považuji za vysoce nepravděpodobný,“ uvedla Makaroffová.