Rozmanité bývají také reakce okolí: často mají blízcí – a to v dobrém úmyslu – tendenci postižené přesvědčovat (nebo i nutit), aby se vzchopili, nepoddávali se svým pocitům a počínali si, jak se od nich očekává. Projevuje se, že stejně jako nevěří sytý hladovému, nepochopí ani zdraví nemocné. Vlastně v nich tak probouzejí pocity selhání či viny; pokud už nezazní přímo hanlivá slova jako „simulant“ nebo „lenoch“. Oni sami by však chtěli, ale „nejde to“. Chtění, dobrá vůle ani snaha nepomohou. Reakce nezasvěcených pak mohou být vysloveně ošklivé.

Problém je to podstatně rozšířenější, než by leckdo očekával: lidí trpících v nějaké podobě migrénou je v České republice zhruba milion. Každý desátý! Pomoc v podobě bezplatné konzultace stavu jim nabízejí specializovaná centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v rámci dnů otevřených dveří. Fakultní nemocnice v Motole zve k návštěvě specializovaného centra pro lidi s migrénou na Neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol (na adrese V Úvalu 84, Praha 5) ve středu 15. června od 15 hodin. Matyas Rieger, který zajišťuje informovanost o akci, Deník upozornil, že zváni jsou nejen obyvatelé Prahy, ale i lidí z širšího regionu středních Čech, kteří se s těmito problémy potýkají.

K odborníkům bez objednání

„Cílem je mluvit o migréně otevřeně, zlepšit povědomí o specializované péči – a také představit pacientskou organizaci Migréna-help,“ konstatoval Rieger, jenž upozorňuje také na možnost individuální osobní konzultace – zdarma a bez předchozího objednání. Běžně se do tohoto centra lidé s migrénou dostanou pouze na doporučení svých neurologů.

Neuroložka ze specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy motolské nemocnice Zuzana Matoušová připomíná, že vysoce odborná pomoc může postiženému doslova změnit život: odborníci ze specializovaných center dokážou pomoci zvládat i nejkomplikovanější obtíže. „Dnes už dokážeme řešit i případy, které se v minulosti zdály neléčitelné. Další podporu a pomoc v rámci akce nabídnou pacientská organizace a psycholog. Cílem je vytvořit přátelské setkání pro všechny, které migréna trápí, a nabídnout jim pomocnou ruku,“ shrnula Matoušová, proč určitě přijít. A vyhradit si na to několik hodin.

Středočeši z okrajových oblastí kraje, kteří to blíž než do Prahy mají i sousedům, mohou kontaktovat podobná centra i v dalších regionech. Nyní v červnu se k osvětové akci připojuje také Nemocnice Strakonice (22. 6. rovněž od 15.00); na podzim budou následovat ještě Krajská nemocnice Liberec a Nemocnice České Budějovice, připomněl Rieger.

Setkání, které může změnit život

Kdo nemá tuhle zkušenost osobní nebo opravdu z nejbližšího okolí, skutečně projevy onemocnění chápe jen těžko. Rada lidí přitom migréně podřizuje celý svůj život, připomněla zakladatelka pacientské organizace Migréna-help Rýza Blažejovská. „Mají často pocit, že jsou v tom sami. Ale tak to být nemusí – z mé zkušenosti opravdu pomáhá sdílení a podpora,“ konstatovala.

Přikyvuje i psycholožka Tereza Blažejovská z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech, která je specialistkou na destigmatizaci: sdílení a kontakt s lidmi, kteří jsou ve stejné situaci, jsou jen ku prospěchu. Popovídat si s někým, kdo s migrénou prožívá něco podobného jako vy a dokáže si dobře představit, čím procházíte, může opravdu pomoci,“ zdůraznila, jaký přínos pro člověka, který se cítí osamocený, hozený přes palubu či obklopený světem, který mu nerozumí (nebo ho dokonce odsuzuje) může mít promluvit si s lidmi, kteří mají podobnou zkušenost a řeší stejné těžkosti a výzvy. „Velkou inspirací i úlevou může být pozitivní příběh člověka, který našel vhodnou léčbu – a díky tomu žije naplno i s migrénou. Nebo už i bez ní,“ upozornila psycholožka Blažejovská.