Rok od roku se naše workshopy liší. „Začínali jsme předváděním jednoduchých divadelních představení pro děti s nafukovacími loutkami a dnes po deseti letech zde děláme hudební, bubínkové nebo žonglérské workshopy, při kterých se děti jen nekoukají, ale samy se za celý týden naučí jednotlivé cviky. Naposledy přišla po jednom z workshopů jedna z vychovatelek za bubeníkem Tokhim a plakala. Řekla mu, že v tomhle sociálním zařízení pracuje už pět let, ale ještě nikdy neviděla ty děti takhle šťastné,“ vyprávěla.

Nyní má neziskovka Artists 4 Children ale nový projekt: se seniory cvičí psychomotoriku pomocí žonglování. Projekt se jmenuje Cirkus Senior a začal zkušeností Renaty Králové. „Mám dvaadevadesátiletého tatínka a před třemi lety jsem mu pomáhala po mozkové příhodě rozhýbávat ruku. Jako ideální se ukázaly žonglérské míčky, které mám doma. Postupně jsme se spolu učili i žonglovat. Jak jsem tak pozorovala, že mu to žonglování nejen pomáhá, ale že ho to i baví, tak mě napadlo, že by to byl ideální společný program pro seniory s vnoučaty,“ vysvětlila.

Tak se také stalo: Artists 4 Children uspořádala víkendové workshopy, kdy se senioři učili žonglovat se vším možným ve společnosti svých vnoučat. „Byl to pro ně skvělý společně strávený čas a navíc na tom byli úplně stejně senioři i děti. Žonglování je pro seniory úplně ideální aktivita. Dá se dělat i vsedě, není potřeba být extra fyzicky zdatný. Takže prarodiče vnoučatům úplně v klidu stačí. A baví se společně…“ podotkla.

Následovalo setkání s aktivizační pracovnicí jednoho domova pro seniory. „Napadlo mě, že bychom mohli s žongléry v domově pro seniory zkusit udělat žonglérský workshop. Adam Jarchovský, vůdce žonglérského týmu Cirkusu Senior, vymyslel celou sestavu žonglérských cviků tak, aby při nich pracovalo nejen tělo, ale i mozek,“ řekla.

Koncem roku 2015 uspořádali ukázkový workshop pro zaměstnance domova a zkonzultovali s nimi vhodnost jednotlivých cviků. „Od ledna 2016 jsme tam začali dělat pravidelně jednou měsíčně workshopy se seniory. To trvá dodnes,“ řekla.

A s čím vším pomáhá seniorům žonglování? „Naše workshopy pomáhají seniorům posílit koncentraci, trénují při nich jemnou motoriku, posilují prostorovou orientaci, workshopy vyžadují trpělivost a vytrvalost, správné držení těla a v neposlední řadě zvyšují jejich sebevědomí skrze zažívání pocitu úspěchu z překonávání svých limitů a objevování nových možností,“ vyjmenovala Renata Králová.

Neziskové organizace se často setkávají s finančními problémy. To ale není případ Artists 4 Children. „My se moc s problémy s finančním zajištěním nesetkáváme. Naše aktivity financujeme buď z vlastních peněz, nebo z peněz našich kamarádů a dalších soukromých dárců, kterým se líbí, co děláme a připadá jim smysluplné naše aktivity podpořit,“ vysvětluje.

Stejně tak neřeší ani problémy ohledně nedostatku zaměstnanců. „Artists 4 Children je neziskovka, jejíž chod zajišťujeme pouze dva. Já vymýšlím a organizuji jednotlivé projekty a starám se o jejich finanční zabezpečení. Můj kolega Pavel Šafránek funguje jako produkční, webmaster a dokumentarista všech našich aktivit. Herce, žongléry, fotografy a další umělce si na jednotlivé projekty najímáme. Naše neziskovka funguje již 12 let a okruh našich spolupracovníků se již asi osm let nemění, jen přibývají mladší kolegové. Což je super!“ vysvětlila Renata Králová.