Komu by za jeho práci takové prestižní ocenění mělo náležet letos – a bylo by dobré, aby se v 11. ročníku projevila nedávná zkušenost s bojem proti novému typu koronaviru, anebo se sluší zůstat u tradice oceňování dlouhodobých aktivit, které druhým pomáhají i rozdávají radost? To jsou otázky, které si lze položit v souvislosti s nynějším přijímáním nominací výjimečných žen.

Návrhy na ocenění jejich působení lze organizátorům zasílat do konce června. Od poloviny července do druhé poloviny srpna bude následovat hlasování veřejnosti, na sklonek léta či začátek podzimu se chystá vyhlášení regionální vítězky – a 11. ročník vyvrcholí v říjnu slavnostním galavečerem v Senátu Parlamentu ČR. Kromě Senátu poskytuje soutěži záštitu rovněž Asociace krajů ČR.

Výjimečné ženy, o jejichž úsilí i obětavosti se často málo mluví a jejich okolí je v souvislosti s nimi často vnímá jako samozřejmost, lze nominovat ve čtyřech kategoriích. Jsou jimi podnikání, politika a veřejná správa, dále vzdělávání, věda a výzkum, potom zdravotnictví a charitativní činnost – a konečně umění, kultura a sport. Jde tedy nejen o známé tváře a slavná jména, ale cílem je zejména připomenout ty ženy, které svůj volný čas nezištně poskytují druhým. Často za jejich působením stojí i silné příběhy – a právě ty má Žena regionu rovněž představovat. Jako ocenění jejich přístupu, ale i jako motivující příklad.