Autoři nejpozoruhodnějších „proměn“ i obyvatelé vystavujících vesnic a měst se v sobotu 20. června sjeli na pražském Vyšehradě, odkud jednotlivé kolekce výstavních panelů představujících všech 118 přihlášených proměn vyrazily na putování po republice. Stejně jako v minulosti je bude vidět na náměstích i návsích, v historických areálech, v parcích, knihovnách, infocentrech – nebo třeba ve vestibulech „vlídných nádraží“. Ředitelka pořádajícího spolku Drahomíra Kolmanová se za deštivým dnem ohlíží s úsměvem. „Přinesl milá setkání a přívětivý program,“ konstatovala.

Na mysli nemá jen kulturní vystoupení, ale i účast známého kardiochirurga Jana Pirka. „Pan profesor prohlédl za spolupráce náměstků hejtmanů a krajských radních všechna srdce krajů. Poté pečlivě prohlédl i Srdce vlasti, které jménem Karlovarského kraje, hlavního partnera 11. ročníku, předal náměstek hejtmana Martin Hurajčík (ANO) hlavnímu partnerskému kraji 12. ročníku: do rukou radního pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Středočeského kraje Martina Draxlera (ANO)," uvedla za pořádající spolek Tereza Zatřepálková, jež je spoluautorkou katalogu výstavy.

Středočeští zástupci však byli vidět i při oceňování vítězných proměn z minulého ročníku. Ty hodnotila jak porota, tak veřejnost v internetovém hlasování, do něhož se zapojilo 57 351 lidí. Mezi desítkou proměn pochválených porotci nechyběla ani oprava kapličky v Českém Brodě na Kolínsku. „Tradicí se stala i výsadba potomka památného stromu z hlavního partnerského kraje,“ upozornila ředitelka Kolmanová, že na Vyšehradě vzniká „cenné společenstvo potomků odolných stromů s příběhem“, jejichž prostřednictvím se na staroslavném památném místě „opět propojuje celá zem“.

Letos přibyla lípa z Bosně na Mladoboleslavsku, již podle slov Kolmanové „osvěžili vodou a zemí od rodné lípy“ tamější starostka Hana Maudrová (nez.) a středočeský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD). „S ním jsme pak ještě připomenuli 200. výročí narození Boženy Němcové a 210. výročí narození Karla Hynka Máchy, kteří šířili lidovou slovesnost a lásku k vlasti, jejíž zvelebující proměny šíří naše výstava. Oba jsou pohřbeni na vyšehradském hřbitově, kam jsme společně položili květiny,“ konstatovala Kolmanová.

Výstavní kolekce, které budou nejen po České republice, ale i po Slovensku putovat po celý rok, vyrazily na svou cestu již o víkendu. Bezmála po dobu jednoho roku bude možno hlasovat pro proměny nynějšího ročníku na www.cestamipromen.cz; ceny se pak budou předávat při příštím zahájení výstavy. Datum i místo jsou už známé: Vyšehrad, 12. června 2021. Na stejné webové adrese už je také možné přihlašovat proměny domova do 13. ročníku soutěžní přehlídky.