Trochu jiná byla situace v jihočeských Strakonicích, kde byly výsledky sledovány asi nejpozorněji (a to nejen proto, že se jedná o poměrně velké město). Znovu tam šli lidé k urnám kvůli rozhodnutí soudu: loňské výsledky voleb byly zneplatněny kvůli nerovnosti předvolební soutěže; došlo ke zneužití městského zpravodaje i plakátovacích ploch. Mimochodem – stejně jako loni tam triumfovala Strakonická Veřejnost, když získala 17 mandátů z 21; ještě o jedno zastupitelské křeslo víc než loni (a Karel Janský z politického hnutí Změna, který uspěl s podáním požadujícím zneplatnění voleb, stejně jako v roce 2018 voliče nepřesvědčil).

Podobně dramatický vývoj v místní politice se středních Čechách neodehrával. V kraji se volilo v menší obci Adamov na Kutnohorsku a v přece jen už větších Nučicích na Praze-západ. Zatímco na Kutnohorsku přišly odevzdat svůj hlas dvě třetiny oprávněných občanů, blíže ku Praze to nebyla ani polovina.

Den otevřených dveří na Krajském úřadě.
Poklady se neotvírají na Velký pátek, ale o adventu. Na hejtmanství

V Adamově, kde se v sobotu dostavilo k urně 69 voličů ze 104, tedy 66,35 procenta, se o zastoupení v pětičlenném zastupitelstvu ucházelo osm jednotlivců; po čtyřech mužích i ženách (a všichni nezávislí nestraníci). V nově zvoleném zastupitelstvu mají ženy převahu 3:2. S největší podporou se setkala Anna Doležálková, jež obdržela 54 hlasů; podpora dalších úspěšných kandidátů představovala 45, dvakrát po 41 a 35 hlasů. Nejstarší v zastupitelském týmu je Jaroslav Sýkora (62), nejmladší Simona Musilová (33).

V Nučicích, kde se volí sedm zastupitelů, se o tento post ucházelo 26 lidí na třech kandidátkách; jedna nabízela osm osobností a dvě po devíti. Rozhodovat o tom, kdo získá mandát, v obci s 1540 voliči přišlo 744 občanů; účast tedy dosáhla 48,31 procenta. Lidé si vybrali, že o dění v obci budou rozhodovat dvě ženy společně s pěti muži: vesměs jde o nestraníky. Po třech mandátech získaly kandidátní listiny Nučice Občanům a Nučice pro život; z týmu Zdravých Nučic uspěla jen Eliška Sedláčková. Ta je současně mezi zastupiteli nejstarší (58). Naopak nejmladším je třicátník Martin Kozák (Nučice Občanům), který také zaznamenal nejvýraznější podporu: 363 hlasy.

Poprašek přírodního sněhu na vrcholu šumavského Třístoličníku na snímku pořízeném 2. prosince 2019
Bílé Vánoce? Leda na horách. Před Štědrým dnem se oteplí, tvrdí meteorologové

Ilustrační foto.
V prosinci myslivci zatím neměli problém