Práce na nadjezdu však pokročily. „Je prováděno vrtání a mikropilotové založení na opěře číslo 1 – od Sedlce. Dále probíhá planýrování ploch pro vrtnou soupravu a příprava plochy na opěře číslo 7 pro zhotovení šablon,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

V tomto a příštím měsíci je v plánu také hlubinné zakládání a bude se dělat spodní stavba nadjezdu. Ten bude z monolitické železobetonové konstrukce. Nosnou konstrukci budou tvořit prefabrikované nosníky spřažené monolitickou deskou.

ČEKÁNÍ JE DLOUHÉ

Přechod do další části prací na nadjezdu, který by měl být hotový v příštím roce, těší jak obyvatele Malína, tak všechny řidiče, kteří byli zvyklí přes nadjezd jezdit do Kolína či na Pardubice. Ti se totiž musí v posledních čtyřech měsících, kdy se na nadjezdu pracuje, potýkat s objížďkou, která v dopravní špičce zabere i několik desítek minut.

Uzavírka nadjezdu se výrazně projevuje také na silnici I/38 na výjezdu z Kolína. Řidiči, kteří míří po objížďce přes křižovatku na Skalce, v dopravní špičce dost často nemají šanci odbočit, a tak je ostatní kolegiálně pouští. To má za následek pomalu popojíždějící, někdy i stojící kolony. „Místo dvou minutek, za které obvykle rovinku z Kolína na odbočku na Kaňk přehoupnete, jsem to naposledy jel 10 minut. Stálo to už od nájezdu na obchvat za Šťáralkou,“ postěžoval si řidič Richard Kollman.

Někteří řidiči čekají dokonce i čtvrt hodiny. „Někdy se to projede naprosto v pohodě, jindy je to na zbláznění, onehdy už mi v koloně málem vařilo auto,“ popsala své zkušenosti z kolon mezi Kutnou Horou a Kolínem Zuzana Dítětová.

Dopady uzavírky vnímají živě i policisté. „Oprava nadjezdu skutečně značně zkomplikovala dopravu, příjezdové cesty do Kutné Hory se vlastně zúžily na Kaňk a Církvice,“ potvrdila policejní mluvčí Martina Fejfarová, která vyzdvihla chování řidičů. „Jsme si vědomi komplikací spojených s uzavírkou a jsme vděční, že se řidiči v těchto místech, zejména u odbočky na Kaňk, chovají ohleduplně i k řidičům přijíždějícím z jiných směrů. Nabádáme ovšem je ke zvýšené opatrnosti,“ dodala policejní mluvčí.