Političtí protivníci ze středočeského ANO trvají na tom, že stejné výhrady, které se ozývaly v souvislosti s touto kandidaturou, jsou překážkou pro Michalikovo působení i ve vedení kraje. To zdůrazňovali už loni v listopadu, kdy s návrhem na odvolání přišli poprvé – s tím, že Michalik jen vzdal působení ve vládě, ale nic nevysvětlil. Na tehdejším jednání krajského zastupitelstva neuspěli, ale tvrdí, že nyní by to mohlo být jiné: očekávají, že už si kluby ostatních stran stačily z médií nastudovat známé podrobnosti o podnikatelských vazbách jeho rodiny. O těch se právě v době, kdy se očekávalo, že by se Michalik měl stát členem vlády, psalo dosti obsáhle.

Věslav Michalik
Opozičníci z ANO chtěli odvolat náměstka hejtmanky Michalika. Neuspěli

Jestliže zastupitelský klub ANO oznámil, že na jednání zastupitelů 14. února bude požadovat Michalikovo odvolání, sám náměstek hejtmanky nemá potřebu jakkoli reagovat. „Nevidím žádný důvod, který by mě vedl k tomu, abych z funkce odstupoval,“ vzkázal Deníku prostřednictvím mluvčího kraje Davida Šímy. „Nevnímám, že by se cokoliv od listopadu změnilo, a to na celkové situaci či na důvodech, které hnutí ANO zmiňuje,“ konstatoval náměstek hejtmanky.

Posun přece jen nastal, odpověděl předseda zastupitelského klubu ANO Martin Herman, když se ho Deník zeptal, zda jeho klub, v krajském zastupitelstvu jediný opoziční, získal od listopadu nějaké spojence. „Informace, že bychom měli spojence, nemám – ale vím, že o tom jednaly kluby Pirátů i ODS. Informace si obstaraly a jednaly; výsledek ale neznáme,“ nastínil Herman aktuální pohled opozice. Právě tohle se podle jeho slov změnilo: informovanost jednotlivých zastupitelských klubů. Přičemž připomněl, že v listopadu někteří koaliční zastupitelé zmiňovali právě nedostatek informací. Navíc se od té doby začaly veřejně probírat sponzorské dary pro hnutí STAN, přičemž v té souvislosti se opět objevovalo v tisku a na zpravodajských serverech Michalikovo jméno.

Především však Herman zdůrazňuje: „Téměř všechna média psala o více než sto milionech, které šly z Kypru a u nichž pan Michalik ani jeho manželka nedoložili jejich původ. Vznikají tak otázky o jejich zdanění či o jejich propojení se stamiliony získanými z provizí. Osobně si neumím představit, že by radní pro finance a náměstek hejtmanky tyto věci tajil a odmítal vysvětlit. Příležitostí k tomu měl dostatek – nyní tedy trváme na jeho odvolání,“ uvedl mimo jiné Herman. Zdůraznil, že se veřejnost nedočkala vysvětlení ani k finančním tokům ani k propojení firem – jak podnikatelskému, tak rodinnému – přičemž bez jednoho i druhého si prý nelze představit, aby někdo zastával veřejnou funkci.

Den otevřených dveří v chatě spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku.
OBRAZEM: Kolony v lesní osadě. Otevřená Hrabalova chata přitáhla davy lidí

Opozice z ANO současně připomíná dřívější debaty kolem pronájmu prostor v Dolních Břežanech pro kanceláře Středočeského inovačního centra. V té souvislosti hovoří o střetu zájmů, když člen krajského zastupitelstva Michalik při uzavírání smluv neupozornil na své propojení na smluvního partnera společnost Dark Sky – a v jedné fázi změny smluv byl i na pozici krajského radního. Zde Herman argumentuje především verdiktem kolínského soudu, u kterého ho Michalik původně kvůli uveřejnění informací o pronájmu prostor pro inovační centrum žaloval pro pomluvu. Nyní inovační centrum sídlí v budově krajského úřadu.