Téma šíření koronaviru a jeho souvislosti jsou dnes doslova všudypřítomné; nepřehlédnutelné a nepřeslechnutelné. Aktuálně se hodně debatuje zvláště o covidovém očkování nebo testování jakožto nezbytné podmínce například návštěvy kulturních akcí, ale třeba i vstupu na koupaliště nebo do restaurace. Neznamená to však, že by se ostatní infekční choroby vytratily; jsou tu s námi stále. Jen se o nich moc nemluví – a tím pádem se vytrácejí z centra pozornosti.

Nejenom si připomenout jejich rizika, ale i něco aktivně udělat bude možné v Mladé Boleslavi: k dispozici bude bezplatné a anonymní testování. Zájemci se v úterý mohou nechat na dvou místech ve městě prověřit, zda se „nepotkali“ právě se syfilidou, hepatitidou typu B a C nebo HIV. V rámci akce připravené společně městem, organizací sociálních služeb Semiramis a Českou společností AIDS pomoc ve spolupráci s biofarmaceutickou firmou AbbVie se bude testovat v přistavené sanitce, pro niž jsou na 27. července připravena dvě stanoviště.

Dopoledne, mezi 10. a 12. hodinou, bude stát v Dukelské ulici; přesněji před ubytovnou v odbočce Dukelské ulice za garážemi. Odpoledne, v době od 12:30 do 14:00, ji pak bude možné vyhledat v blízkosti leteckého muzea: v odbočce Regnerovy ulice před Ubytovnou na letišti. Přijít se zdarma otestovat (případně poradit například o tom, jak postupovat po rizikovém pohlavním styku nebo kontaktu s krví) může kdokoli. Nemístně vyptávat se testovací tým nebude, stejně jako komentovat či hodnotit svěřené informace. V případě pozitivního výsledku nicméně zástupci Semiramis příchozího nasměrují k možnostem léčby.