Aktuálně se uvažuje o několika studentských výměnách – a plány na další kontakty se mohou rychle rozvinout. Během návštěvy středočeské delegace se tamní ředitelé škol sešli nejen se zástupci odboru školství středočeského krajského úřadu, ale také VISKu – Vzdělávacího institutu Středočeského kraje. „Za tři týdny je společná akce ředitelů škol u nás,“ připomněla Pecková, že další kontakty budou následovat.

Podepsaný dokument však nepočítá jen s rozvojem vzájemných vazeb v oblasti vzdělávání. Či cestovního ruchu a kultury, kde v podobných případech lze společnou řeč i společné zájmy nacházet nejsnáz. Stranou pozornosti nemají zůstat ani podnikání, věda, výzkum a inovace (ne náhodou se návštěva uskutečnila zrovna v době konání akce City For The Future 2021 v Budapešti). Dokumenty, které k podepsanému memorandu zveřejnily obě strany, dále hovoří o rozvoji kontaktů v oblastech ochrany památek, regionálního rozvoje, životního prostředí i dopravy. Počítá se mimo jiné se „získáváním oboustranně zajímavých podnětů pro každodenní práci“ – obzvlášť když oba regiony jsou si v mnohém podobné.

Dojem udělaly střední Čechy při slavnostní recepci na ambasádě České republiky v Budapešti, kde velvyslanec Tibor Bial přivítal na 150 hostů zastupujících firmy i města a obce. Mimořádně zaujaly představené repliky korun římského císaře a českého krále, které jsou v majetku kraje – a o nichž zasvěceně pohovořili vedoucí oboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Kateřina Pešatová i kastelán hradu Karlštejn Lukáš Kunst. Samotné střední Čechy představovala hostům hejtmanka Pecková.

Ta také přiblížila krajské projekty na konferenci věnované inovacím, kde dále ředitel Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič prezentoval záměry týkající se cirkulární ekonomiky a udržitelnosti. A starosta Kolína Michael Kašpar (STAN) upozornil na projekty Kolínské klíčenky a Kolín v mobilu. Přičemž Pecková ocenila i setkání se zástupci vystavující firmy Sensoreti, která má ve středních Čechách pobočku – a v podobě inovačního voucheru získala od Středočeského inovačního centra příspěvek na vývoj nové generace senzorů.