Stovky mincí z Čeliva uvidí zájemci za podzim. S dalšími poklady
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Poklad to byl veliký už v době ukrývání někdy v padesátých letech 15. století – a bez nadsázky a přehánění lze o obrovském pokladu hovořit i dnes. O tom není pochyb v souvislosti s objevem takzvaného depotu středověkých mincí v Čelivu u Postupic na Benešovsku. Archeology z Muzea Podblanicka tam loni v srpnu přivolalo oznámení Zdeňka Jurníčka, který společně s otcem Miroslavem našel při práci na zahradě několik starých mincí.
Když se ukázalo, že to vypadá na nález skutečně mimořádného stáří, oba muži potlačili vlastní zvědavost. Nepátrali dál, aby se přesvědčili, co dalšího se ještě v zemi skrývá, a přivolali archeology. Ti vyzvedli celkem 585 rozmanitých mincí pocházejících ze druhé poloviny čtrnáctého a první poloviny 15. století, mezi nimiž vyniká nejen 119 pražských grošů z lucemburské éry, ale především dva zlaté uherské dukáty. Ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder ve čtvrtek připomněl, že se jedná o dukáty Zikmunda Lucemburského a Albrechta I. Habsburského.
Nezmiňoval se o tom náhodou. V sídle muzea na zámku ve Vlašimi se nálezci ve čtvrtek setkali s krajským radním pro oblast kultury a památkové péče Karlem Horčičkou (ČSSD). „Příkladný přístup,“ ocenil radní jejich počínání, které umožnilo nejen odborné prozkoumání samotného depotu, ale také detailní zaznamenání všech nálezových okolností. I ty mají obrovskou vědeckou hodnotu, byť je nelze zvážit jako drahý kov.
„Mince jsou nyní majetkem Středočeského kraje a rada kraje schválila vyplacení odměny, jaká nálezci náleží,“ uvedl Horčička. V depozitáři Muzea Podblanicka nález nezůstane schován nadlouho. S jeho vystavením se počítá ještě v letošním roce – v rámci tematické výstavy o pokladech na Podblanicku, která se chystá na podzim.