Zvěřinu mohou zájemci zakoupit na jednom ze sedmnácti výdejních míst, mimo jiné ve dvou ve Středočeském kraji - na Mladoboleslavsku v Lipníku u Benátek nad Jizerou, zvěřinu z Brdské vrchoviny lze pořídit Obecnice na Příbramsku (kompletní seznam najdete na webových stránkách podniku, pozn. red.).

Podle Petra Krále, ředitele Vojenských lesů a statků (VLS), musí v letošním roce kvůli klimatickým podmínkám dojít ke snížení stavů zvěře. Právě zvěř totiž okusem ničí mladé stromy, které mají nahradit uhynulé stromy.

„Stavy zvěře je třeba přizpůsobit aktuálnímu stavu českých a moravských lesů. V letošním roce jsme zvýšili plány odlovu a zřejmě půjde o dlouhodobý trend. Tím samozřejmě zvyšujeme i nabídku v oblasti zvěřiny. Přesto ale věřím, že budeme ve snahách o zvýšení poptávky na lokálních trzích úspěšní,” řekl ředitel Petr Král.

Výhody masa z lesní zvěřiny

Podnik ve snaze „probuzení” zájmu lidí o zvěřinu sází především na kvalitu masa, jelikož volně žijící zvěř se většinou pohybuje v lesích, které sloužily či ještě slouží jako výcvikové prostory armády. „Je to tedy absolutní BIO kvalita ze své podstaty. Divoké maso je navíc méně tučné a má v kontrolách veterinářů dobré výsledky,“ sdělil výhody masa z lesní zvěřiny výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.

Zvěř je prodávána v celých kusech, v srsti, bez hlavy a běhů, ovšem mimo prasete divokého, kde je povinnost uvádět do oběhu tuto zvěř vždy s hlavou a běhy. 

A jak postupovat, pokud si chcete zvěřinu pořídit? Zájemce v rámci své vybrané lokality, kontaktuje zodpovědného pracovníka VLS, který zajistí samotnou realizaci poptávky. K výdeji zvěřiny dochází v konkrétním místě zvěřinového závodu v termínu, který si zákazník se státním podnikem individuálně dohodne.

„Nabídka se místně liší podle specifika lokality i ročního období. Vždy ale platí, že je v nabídce pouze maso, které prošlo kontrolou vojenského veterináře a prodej provádí špičkově proškolení a zkušení odborníci našeho státního podniku. Tím má kupující maximální záruku kvality i zdravotní nezávadnosti komodity,“ vysvětlil obchodní specialista státního podniku Jiří Horák.