Být v příměstských vlacích internet dostupný prostřednictvím signálu Wi-Fi před nějakými deseti lety, cestující by se tetelili nadšením. Jistě i před pěti roky. Dnes, kdy už má leckdo ve svém telefonu neomezený datový tarif a v blízké budoucnosti se očekává masivní rozšíření technologie 5G, je otázkou, jak bude tato nabídka vyhledávána. To ukáže zkušenost.

Každopádně se počítá s tím, že Wi-Fi dostane všech 70 elektrických jednotek CityElefant, které jezdí po středních Čechách a Praze. Je to jedna z modernizací, s nimiž počítají smlouvy o zajišťování dopravní obslužnosti na období 10 let, které předloni uzavřely Středočeský kraj i hlavní město s Českými drahami.

Nové zásuvky i připojení

Zatím je takto vybavena desítka elektrických jednotek, připomněl ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah v Praze Jakub Goliáš. „Instalace do dalších bude pokračovat postupně. Do konce roku plánujeme vybavit všech 70 pražských souprav,“ slibuje Goliáš, že během příštích sedmi měsíců se internet stane samozřejmostí ve všech elefantech jezdících po středních Čechách.

„Na vylepšení služeb na palubě pražských jednotek CityElefant jsme se dohodli s Prahou a Středočeským krajem – jako objednateli našich služeb v regionu,“ potvrzuje Goliáš, že tahle změna vychází ze zmiňovaných smluv.

Vlaková souprava, která by jednou mohla jezdit na středočeských železničních tratích.
OBRAZEM: Vlaky pro 21. století slibuje krajský radní Středočechům už za tři roky

V rámci modernizace se elefanty dočkají i dalších prvků výbavy. Z nich by užitek cestujícím měly přinášet také průběžně doplňované elektrické zásuvky na 230 V pro dobíjení mobilních telefonů či notebooků. „Věřím, že i díky těmto vylepšením se cestování za prací nebo do školy stane daleko příjemnější,“ očekává středočeský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN).

Ten má kolem šíření internetu ve vagonech jasno: „K 21. století patří i odpovídající služby – a jednou z nich je i dostupná Wi-Fi ve vlacích.“ Obdobně hovoří náměstek primátora hlavního města Adam Scheinherr (Praha sobě). Právě Wi-Fi podle něj umožní lidem během jízd do práce či školy „efektivnější i zábavnější využití času“.

S tím, že to ocení nejen Středočeši, ale třeba i obyvatelé metropole z Uhříněvsi, Běchovic, Újezdu nad Lesy nebo Radotína; pro ně vlaky představují nejrychlejší způsob, jak se městskou hromadnou dopravou dostat do centra Prahy.

Výstup zrychlí nová tlačítka

Elefanty čekají i další vylepšení. K nejviditelnějším patří nové vnější informační displeje s LED technologií. V rámci úprav dveří se vnitřní ovládací tlačítka stěhují z rámu přímo na křídla dveří – a není to jediná změna.

Elektrobusy - ilustrační foto.
Zdražení a omezení. Zavádění bezemisní dopravy bude mít důsledky, varuje radní

Novinkou je funkce předvolby, umožňující cestujícím navolit otevření už ve chvíli, kdy vlak brzdí před stanicí nebo zastávkou (původní ovládání dveře otevírá až při stisknutí po zastavení). Všímaví pasažéři pak mohou zaznamenat také výměny podlahových krytin a nové čalounění na sedadlech.

Do konce příštího roku se mají podobné nabídky dočkat také cestující, které v okolí hlavního města vozí motorové jednotky RegioNova. Rovněž v nich mají být dostupné Wi-Fi i elektrické zásuvky.