Nyní se však nabízejí i příležitosti k řadě dalších hříček s těmito čísly; i rozmanitějších a náročnějších. Ke všem obcím a městům v kraji zveřejnil Český statistický úřad aktuální údaje o počtech jejich obyvatel. I s rozdělením na ženy a muže a údaji o jejich průměrném věku.

Z přehledu, který je dostupný na jeho webu (přičemž přímou cestu může nabídnout třeba odkaz 1url.cz/@lide), plyne, že nejlidnatějším městem kraje zůstává s převahou Kladno: žije tam 68 896 osob. Následují Mladá Boleslav (44 506 obyvatel) a Kolín (32 490).

Naopak nejmenší je obec Bludov na Kutnohorsku s pouhými 25 lidmi – což by jinde nezaplnilo ani vchod v paneláku; místní by ve městě vystačili tak na jednu bytovku. Nejedná se ale o ojedinělou výjimku, jak ukazují sousedící příčky pomyslného žebříčku. Hradiště v okrese Benešov má 28 obyvatel, obec Čejkovice rovněž na Kutnohorsku 29.

Lidé z Bludova drží ještě jeden středočeský primát – statistici tam zaznamenali nejvyšší průměrný věk: 55,9 roku. A to přitom do tamějšího pětičlenného zastupitelstva (pětina všech místních!) byli zvoleni hned dva muži ve věku pod 40 let. Nejmladším obyvatelstvem se pak mohla pochlubit obec Zlonín v okrese Praha-východ: 30,7 roku.

Zajímavé údaje může nabídnout meziroční srovnání. Z těchto údajů plyne, že dvě třetiny sídel ve středních Čechách se rozrostly. Podíl obcí, kde počet obyvatel zvýšil, dosahuje 66,8 procenta. Naproti tomu u rovných 29 procent došlo k poklesu.