Expozice představuje to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti zapůjčené od Nadačního fondu Kaplicky Centre. Garantkou výstavy je architektka Eva Jiřičná, která ji realizovala s týmem architektů studia AI-Design.

„Návštěvníci jsou na výstavě provázeni myšlenkami a slovy Jana Kaplického. Díky tomu každý získá možnost nahlédnout do architektonické tvorby jeho vlastníma očima a poznat jeho úžasnou fantazii a perfektní prezentaci jeho práce," komentovala způsob prezentace architektka Eva Jiřičná.

Výstava se skládá ze tří částí: v suterénu představuje Kaplického kořeny - rodinné kulturní zázemí rodičů Jiřiny a Josefa Kaplických, kteří byli významnými výtvarníky a syna Jana velmi ovlivnili. Přízemí je věnováno nejzásadnějším návrhům, projektům a realizacím.

Kaplický jako vizionář 

Návštěvníci mohou zhlédnout například několik modelů projektu Národní knihovny neboli chobotnice, dokonce i rozměrný model z kostek Lego, na kterém je vidět, jak by knihovna uvnitř fungovala. Třetí sekce v prvním patře se zabývá tvůrčím procesem Jana Kaplického a jeho jednotlivým fázím.

„Výstava ukazuje Jana Kaplického jako neotřelého vizionáře, ale také jako designéra šperků, nádobí či módy, ekologicky zodpovědného architekta i zdravého vlastence. Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku jeho originálního způsobu tvorby a projít si jednotlivé tvůrčí fáze," sdělil kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender.

V prvním patře je představena právě Kaplického designová tvorba včetně módní kolekce, kterou vytvořil ve spolupráci s českou značkou Leeda.

Doprovodný program 

Výstavu zaštítila pražská primátorka Adriana Krnáčová. Součástí výstavy je také doprovodný program, který nabízí komentované prohlídky s kurátorem a dalšími tvůrci výstavy.

Na začátku prosince se v partnerském prostoru Kotvy uskutečnila přednáška Evy Jiřičné nazvaná „Povídání o Johanovi". Opakování těchto prohlídek a přednášek potrvá až do konce výstavy v neděli 12. března 2017.

Aktuality je možné sledovat na stránkách www.galerietancicidum.cz a na Facebooku.

Čtěte také: Krnáčová: Rejnok v Praze by byl omluvou Kaplickému. Lumpárna, zlobí se Jihočeši