Na první novorozeně ve středních Čechách si v novém roce bylo třeba počkat bezmála tři čtvrtě hodiny. Pak mohlo tradičně očekávanou novoroční zprávu nabídnout gynekologicko-porodnické oddělení Masarykovy nemocnice Rakovník. Hanna, která se narodila v čase 0.41, má evidovanou porodní hmotnost 2860 gramů.

„Haničce a rodičům půjdu popřát dnes nebo zítra: po domluvě s nimi a nemocnicí,“ svěřila se na sociální síti hejtmanka Petra Pecková a dále uvedla, že na svět si pospíšil i první středočeský chlapec roku. „Tobiáš se narodil o tři minuty později v Oblastní nemocnici Kolín,“ připomněla, že i on si stihl poprvé zakřičet ještě v první hodině letošního roku.

V prvních hodinách nového roku byly další porody hlášeny také z porodních pracovišť v Příbrami, Hořovicích a Mladé Boleslavi. Nemocnice v Rakovníku a Hořovicích jsou soukromými společnosti; Kolín, Příbram i Klaudidánova nemocnice v Mladé Boleslavi patří k síti oblastních nemocnic kraje. Tyhle souvislosti ale při rozhodování rodiček o volbě porodnice nehrají roli. Dříve obvyklé „soupeření“ porodnic o první miminko roku není ve Středočeském kraji patrné už několik let. Údaje o dětech, které přišly na svět těsně po půlnoci, v prvních minutách (nebo dokonce sekundách) nového roku, tak už známe spíše z minulosti.

Ilustrační foto.
První miminko roku 2024 přivítala v Praze Bulovka. Holčička se jmenuje Lara

Nenaplnily se ani předpoklady, že letos by maminky víc než kdy jindy mohly chtít lékaře přesvědčovat, aby porod „načasovali“ výhodněji – a snažili se dosáhnout toho, aby jejich děťátko nemělo v rodném listě starý rok narození 2023, ale až 2024. Právě od 1. ledna se totiž upravují pravidla poskytování peněz od státu: rodičovský příspěvek se zvyšuje o 50 tisíc korun. Půlnoc na přelomu roku jako hranice mezi tak významným finančním rozdílem se stala i předmětem debat během projednávání změny v Poslanecké sněmovně.