To vše je nyní minulostí, připomněla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), jež zdůrazňuje, že všechny válečné sekery jsou zakopány. Vykročení do nové éry součinnosti hlavního města a jeho okolí má přinést páteční odpoledne, kdy na cyklostezce při okraji Dolních Břežan, symbolicky na samé hranici metropole a středních Čech, podepíší Pecková a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nové memorandum o spolupráci. Ta se podle hejtmančiných slov má nadále rozvíjet v oblasti veřejné dopravy; dále mají posilovat především školství, zdravotní a sociální péče, ale i digitalizace včetně sdílení dat.

Chybět u podpisu nebudou ani druzí muži samospráv: 1. náměstek primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu – TOP 09 a STAN) a Pavel Pavlík (ODS), který je nyní „řadovým radním“ Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví – nicméně se počítá, že to bude právě on, kdo na pozici statutárního náměstka hejtmanky záhy vystřídá stranického kolegu Martina Kupku, jenž ohlásil odchod z rady kraje i jeho zastupitelstva v souvislosti s tím, že byl jmenován ministrem dopravy.

Vzájemnou provázanost ukazuje doprava

V oblasti veřejné dopravy mají hlavní město a jeho středočeské okolí nejen společný dopravní systém PID, v jehož rámci překračuje společnou hranici řada linek jak autobusových, tak vlakových (a na několika místech se to chystá i v případě tramvají a trolejbusů). Prohloubit se má i součinnost v organizování veřejné dopravy a jejím plánování. Dokonce se připravuje spojení dvou samostatných organizací v jednu: pražský RoPID (což značí Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) se má spojit se středočeskou IDSK (neboli Integrovanou dopravou Středočeského kraje).

Hejnko zvonků zelených v zimě.
Ozelení zvonci krmítka, nebo se propadnou do vzpomínek?

Patří sem však třeba rovněž společné plánování výstavby parkovišť P+R, kam Středočeši mohou dojet autem a následně přestoupit na veřejnou dopravu, jež je dále poveze k centru. Nebo organizování veřejné dopravy z hlavního města do lokalit atraktivních pro výlety či do rekreačních oblastí. Stejně jako společné plány na rozvoj cyklostezek. Shodný je například i zájem na co nejrychlejší dostavbě Pražského okruhu neboli dálnice D0.

Společné projekty v řadě oblastí

V oblasti školství se počítá nejen s důkladnější vzájemnou koordinací kapacit a oborové struktury, když do hlavního města jsou tradičně tradičně zvyklé dojíždět za středním vzděláním početné zástupy Středočechů (a to nejen z nejbližšího okolí metropole, kde navíc valem přibývá obyvatel včetně těch, pro něž je třeba zajistit vzdělávací příležitosti). Současné plány naznačují, že i v Praze by měly vejít do širšího povědomí aktivity pořádané pod hlavičkou VISK – Vzdělávacího institutu Středočeského kraje.

Úzce propojeny jsou už nyní také třeba oblasti zdravotnictví a sociální péče. Jednak hodně Středočechů nachází v případě zdravotních komplikací pomoc v pražských nemocnicích a úzkou spojitost má i činnost letecké záchranky, jinak i řada obyvatel metropole spoléhá na pomoc středočeských zdravotníků, pokud je postihne malér na cestách za odpočinkem. Ostatně není výjimkou, že jak v Praze, tak mimo Prahu se mohou v nemocnici setkat se stejným lékařem. Řada lidí také z hlavního města odchází na podzim života do středních Čech; třeba i do zdejších domovů seniorů.

Ilustrační foto.
Desítkám tisíc Středočechů skončí platnost řidičáku. Nový lze vyřídit online

Otvírají se však také další sféry pro vzájemnou součinnost. Kupříkladu kultura nebo cestovní ruch se nabízejí jednoznačně – a leccos už se ostatně podařilo. Hejtmanka Pecková však v té souvislosti například vysoce oceňuje i Golemio; datovou platformu Prahy pro práci s informacemi v elektronické podobě.