Právě do Lázní Kynžvart se poprvé mimo Středočeský kraj rozšířil projekt bezobslužných kontaktních míst Pol Point. Po 22 místnostech vybavených kamerami, monitory a internetovým připojením, které fungují ve Středočeském kraji, se ta 23. otevřela „u sousedů“. „Přímo v budově Městského úřadu Lázní Kynžvart,“ upřesnila mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.
„Vnímám to jako službu veřejnosti a jsem rád, že tuto novou alternativu mohou začít využívat i občané Lázní Kynžvart a okolí,“ připomněl při otevření ředitel středočeské policie Václav Kučera, který je autorem projektu. „Jsem přesvědčen, že bychom měli občanům ulehčovat komunikaci ve věcech a záležitostech, které pro ně nejsou mnohdy příjemné,“ vysvětil přínos kontaktních míst s policií, kde zájemce policistu nepotká.
Může se však elektronicky spojit se službou na středočeském ředitelství policie ČR. Ta jeho podnět zaznamená – a předá policejnímu oddělení, které je věcně a místně příslušné. Nahraný videozáznam, který lze připojit ke spisu, přitom zajistí, že už nebude třeba cokoli dále sepisovat. „Jednoznačně se prokazuje, že projekt, který je založen na virtuální bázi, může fungovat kdekoliv a odkudkoliv,“ poznamenal ředitel Kučera.
Pol Pointy mohou mít různou podobu, přičemž ten v Lázních Kynžvart je takzvaně bezobslužný. „Občan může vstoupit po stisknutí zvonku – a po sdělení požadavku je následně vpuštěn do bezpečné místnosti, kterou může kdykoliv opustit; naopak nikdo další nemůže vstoupit za ním. Následně s občanem, prostřednictvím videokonference, komunikuje policista z centrální operační místnosti zřízené na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje. Občan podávající oznámení nemusí nic podepisovat, neboť se průběh výslechu nahrává,“ shrnula Suchánková, jak sytém funguje.
Připomněla, že součástí projektu Pol Point je také komunikace občana s policií připojením z vlastního počítače, notebooku, tabletu nebo i z mobilního telefonu. Takovou možnost si lze vyžádat na e-mailové adrese krps.polpoint@pcr.cz. „Tohoto způsobu lze využít i v případech, kdy policisté vyjíždějí na tísňové volání, po příjezdu na místo provedou potřebné úkony a v případě, že je potřeba vyslechnout oznamovatele nebo další osoby, předají instrukce o možnosti spojení prostřednictvím videokonference z osobního počítače,“ uvedla Suchánková.
Lidé tak nemusí za policisty chodit, ale mohou s nimi být v kontaktu třeba z domova, pokud mají připojení k internetu. „Přes systém Pol Point lze provést jakékoliv oznámení, které "snese odkladu". V žádném případě nenahrazuje linku 158,“ zdůraznila ve čtvrtek Suchánková. „Pokud je občan v tísni nebo v ohrožení života či zdraví, kontaktuje linku tísňového volání 158,“ upozornila.