Jen by jich mohlo jezdit víc – mezi návštěvníky z cizích zemí jsou ve středních Čechách až na devátém místě se podílem vyčísleným na 2,5 procenta (celorepublikově jde o šestou příčku s podílem dvojnásobným: 5,1 procenta).

Povzbudit zájem a přilákat pozornost občanů Ruska se snaží Středočeská centrála cestovního ruchu účastí na veletrhu cestovního ruchu MITT v moskevském Expocentre, kde od úterka prezentuje lákadla kraje ve společné expozici České republiky na stánku vládní agentury CzechTourism.

„Chceme na veletrhu ukázat, proč by měli ruští turisté strávit ve středních Čechách více dní,“ připomněla končící ředitelka krajské turistické centrály Markéta Wernerová. S tím, že prostřednictvím tematických brožur v ruštině i tipů na výlety se představují rozmanité cestovatelské možnosti: od aktivní dovolené plné pohybu až po relax v zámeckých hotelích s lázeňskými procedurami.

A památky všeho druhu samozřejmě nemohou chybět. „Pochopitelně se pochlubíme rozmanitou škálou našich historických, kulturních, přírodních i technických památek,“ poznamenal radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Jeho kolega pro oblast investic a veřejných zakázek Martin Hermann (ANO) upozornil, že se střední Čechy v metropoli Ruské federace nepředvádějí pouze jako zajímavá a atraktivní turistická destinace. „Cílem je představit kraj i z pohledu obchodních příležitostí,“ zdůraznil. Oba radní se podle sdělení mluvčí krajské turistické centrály Lucie Vurbsové veletrhu v Moskvě osobně zúčastnili.