Třídenní sázení stromů ve strmém svahu ohroženém erozí s pozvánkou pro širokou veřejnost tam ve spolupráci lesní správou v Jílovišti zorganizoval místní spolek Na jedné vlně. „Smrky zde vystřídá směs dubů a javorů, které do zdejší krajiny historicky patří,“ připomněl jménem organizátorů konzultant Right Communications Martin Lánský.

Místo akce u ulice K Cihelně na východním okraji obce skutečně přilákalo davy. Protože se již předem registrovalo sedm stovek dobrovolníků, organizátoři v pátek, ještě před zahájením akce, konstatovali, že kapacita je již zcela vyčerpána – a další ruce ochotné pomoci budou vítány na jaře při příštím sázení. „Zájemci, kteří by se chtěli zapojit, mohou organizátory již nyní kontaktovat na e-mailové adrese lesprovsenory@gmail.com,“ připomněl Lánský. Práce bude dostatek i v příštím roce. To se má osazovat lokalita na vrcholu kopce, v okolí televizního vysílače, kde nyní pokračují těžební práce na dohled od dálnice spojující Příbramsko s Prahou.

Nový les pro Všenory / Přijďte sázet i Vy!Zdroj: facebook: Nový les pro Všenory / Přijďte sázet i Vy!

Jako dobrovolníci chtějící pomoci při nynějším sázení se přihlásili nejen obyvatelé přilehlých obcí. „Zapojí se například skautské oddíly z celého okresu Praha-západ – a pomoc avizovaly také firemní dobrovolnické týmy; například ze společností ČEZ a Merck,“ sdělil Deníku Lánský. S tím, že stranou však nezůstanou ani školní děti i předškoláci: jak ze čtyř základních škol z okolí, tak i z několika školek. Naučí se, jak správně sázet stromy, dozví se více o příčinách kůrovcové kalamity a možnostech jejího řešení,“ zmínil Lánský, že v pondělí nepůjde jen o to zapojit se do práce, ale také získat nové poznatky.