Náplň jeho činnosti je ale mnohem bohatší, připomněl středočeský radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO). Upozornil na propagaci vodních cest a vodní turistiky, podporu služeb pro turisty na Labi a Vltavě, a to i ve spolupráci s radnicemi v okolí, či podíl na pořádání dalších akcí nebo výstav. „Činnost spolku je také úzce provázaná s aktivitami Středočeské centrály cestovního ruchu,“ upozornila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Spolek je však v kontaktu rovněž s turistickou centrálou zřizovanou Jihočeským krajem, připomněl jeho ředitel Dušan Sahula. Právě společně s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu se podílel na přípravě studie s názvem Ekonomické dopady z umožnění plavby do Českých Budějovic.

Sahula dále zmínil, jak se spolek zapojil do přípravy koncepce ekologické „cyklolodě“ pro přepravu výletníků na vltavském úseku Klecany – Máslovice, či zahájení prací na vytvoření fotobanky, jejíž obsah bude mít k dispozici i Středočeská centrála cestovního ruchu. S tím, že pořízené fotografie budou pokrývat i řeku Jizeru a úsek Labe okolo soutoku s Jizerou.

Vytvořeny jsou také webové stránky, kde zájemci mohou zjistit, co potřebují vědět o přístavech, úvazištích či místech spouštění lodí na vodu. A také o pravidelných plavbách a přívozech, o půjčovnách lodí, o tom, kde je povolena sportovní plavba malých plavidel s rychlostní jízdou, vodním lyžováním, skoky nad vodní hladinou či jinou akrobatickou činností; k dispozici jsou však také údaje o vodáckém vyžití na Berounce, Jizeře, Labi, Sázavě i Vltavě. Nechybí údaje o možnostech koupání, tipy na stravování a ubytování podél toku řek, stejně jako o vyjížďkách na kole či o kulturních akcích nebo zajímavých místech pro výlety.

Spolek sice vznikl již v roce 2015, kdy byl založen Středočeským krajem společně s Asociací malých a středních podniků a živnostníků a společností BG Technik cs – hned rozjezd jeho činnosti však jaksi zaškobrtl. Ohleduplné popsání tehdejšího stavu hovoří o „utlumení aktivit kvůli nevyjasněné koncepci činnosti“. Změna přišla letos na jaře, kdy krajské zastupitelstvo schválilo nové stanovy spolku – a také přišel v roli ředitele Sahula; lidem od vody známý třeba z role mluvčího Pražské paroplavební společnosti.