Většina diváků si zápasy nadcházejícího hokejového mistrovství světa vychutná dosyta a v pohodě, avšak někteří budou mít smůlu. Někdo přijde o začátek utkání, jiný možná o celý zápas. Přinejmenším zpočátku, než si fanoušci zvyknou na uplatňování přísných pravidel. S omezeními platnými jak pro vstup do samotných herních arén, tak pro fanzóny v jejich okolí. Mimo jiné budou návštěvníci procházet detekčními rámy, jaké někdo zná z letiště, zatímco jiný třeba od soudu.

Rozhodně se vyplatí dorazit s větším předstihem; hala bude otevřena již hodinu před začátkem utkání. Příchozí totiž čeká bezpečnostní prohlídka, při níž neobstojí například ani dalekohledy nebo větší prapory. Seznam zakázaných předmětů vydaný pořadateli je obsáhlý – a podle jeho obsahu lze odvodit základní doporučení: ideální je vzít si s sebou pouze vstupenku, mobil a peněženku. Raději nic jiného. Rozhodně ne věci, které by mohly posloužit jako zbraně; ať už proto, že jsou ostré, pádné nebo třeba skleněné.

Nabrat si nic zbytečného

V rámci setkání s novináři k představení chystaných opatření, kde vedle prvního náměstka policejního prezidenta Tomáše Lercha vystoupili v úterý 7. května také šéfové krajských ředitelství policie v Praze i Ostravě, prezident organizačního výboru Petr Bříza a vedoucí oddělení bezpečnosti hokejového mistrovství Miloš Benda, opakovaně zaznělo, že na hokej je ideální přijet městskou dopravou.

Ta ve dnech, kdy se hrají zápasy, bude posílena (přičemž jako ideální prostředek přepravy po Praze lze doporučit metro). A podle Bendových slov nebrat s sebou nic, co není nutné. Což platí třeba i pro nahrávací zařízení s výjimkou mobilů či fotografickou techniku, která by mohla být považována za profesionální vybavení.

Hokej, fotbal, koncert, demonstrace

Pražská policie zažije obrovský nápor, připouští její ředitel Petr Matějček. V případě potřeby je připraven požádat o pomoc kolegy z okolí – nejen ze středních Čech, ale i dalších krajů, odkud to do Prahy není daleko – nicméně věří, že si pražská policie poradí vlastními silami.

Fotogalerie: Opatření chystaná v souvislosti s MS v hokeji představilo policejní prezidium

I přesto, se že se s hokejovým šampionátem „sejdou“ rovněž vrcholné momenty nejvyšší fotbalové soutěže. Třeba hned v sobotu 11. května: vedle hokejového mistrovství se hraje také fotbalové derby Sparty a Slavie – fakticky vlastně „zápas o titul“ – a k tomu se ještě v Letňanech uskuteční koncert skupiny Rammstein, na který je podle informací policie prodáno asi 60–70 tisíc lístků. Právě tato hudební akce bude pro policii podle Matějčkova očekávání představovat největší nápor: ne tedy samotný koncert, ale noční rozchod sedmdesáti tisíc lidí po jeho skončení. Bude připraven štáb, který policejní síly přesměruje podle potřeby.

V souvislosti s hokejovým mistrovstvím (tedy mimo běžnou službu, která musí zůstat zajištěna) bude v Praze denně nasazeno na sedm set policistů.

„Na své podřízené apeluji, aby byli připraveni na všechno a nic nepodceňovali,“ zdůraznil Matějček. K veřejnosti se prostřednictvím médií obrátil s ujištěním, že policie zajistí vše, co od ní lidé očekávají, a za všech okolností dokáže dohlédnout na bezpečnost, veřejný pořádek i na dopravu. Byť se kromě „míchání“ svátků hokeje a fotbalu objeví i další akce. Například demonstrace; plán svolat shromáždění už ohlásili odboráři.

Nasazení policistů bude opravdu velké: jsme připraveni zajistit bezpečnost Pražanům i návštěvníkům města,“ konstatoval šéf pražského policejního ředitelství. Ujišťuje také, že policie je připravena dohlížet nejen na centra hokejového dění. Počítá s s tím, že návštěvníci, jichž hodně přijede i ze zahraničí, budou chtít také vyrazit do ulic, aby poznávali krásy Prahy.

Cvičení policistů v O2 areně před zahájením MS světa v hokeji. | Video: Deník/Radek Cihla

Akce k hokejovému mistrovství policie podle slov náměstka Lercha dlouhodobě připravovala. Zmínil i několik cvičení zaměřených na nácvik řešení rozmanitých situací: od narušení veřejného pořádku přes nález nástražného výbušného systému až po „problematiku aktivního útočníka“.

Naplánovány jsou mimo jiné důkladné pyrotechnické prohlídky hal, ale také třeba dohled na bezpečnost přepravních tras. Což neznamená jen letiště, ale i přepravu týmů mezi Prahou a Ostravou po železnici. V okolí hal budou vidět i policisté v neprůstřelných vestách a s dlouhými zbraněmi.

Zabránit podvodníkům, aby zbohatli

Policie je také připravena řešit situace, kdy se objeví falešné vstupenky nebo při přeprodávání lístků dojde k tomu, že jedna vstupenka byla vytištěna vícekrát – a do haly se z držitelů všech kopií dostane jen ten, kdo přišel jako první. Policie dlouhodobě varuje, že jedinou jistotu představují oficiální portály. Mimo tyto prodejní kanály je podezřelé vlastně vše – a obzvlášť případy, kdy je cena mimořádně nízká, ale i naopak nezvykle vysoká.

Informace od oklamaných či okradených zájemců o vstupenky budou policisté zaznamenávat přímo na na místě. Pražská policie kvůli tomu přistaví ve Vysočanech před arenu své štábní vozidlo s týmem přebíracím oznámení. „Jsme připraveni činit kroky k odhalení možných pachatelů a zabránit tokům peněz k podvodníkům,“ ujišťuje Lerch.

Příprava a upozornění policie na MS v hokeji. | Video: PČR

Prezident organizačního výboru Bříza rovněž konstatoval, že i pořadatelé nachystali, co mohli. Na přípravách spolupracovali nejen s policií, ale s celou řadou nejrůznějších institucí. „Jsou to dvě desítky státních organizací, které s námi do detailu připravovaly plánování,“ konstatoval. Organizátoři jsou podle jeho slov připraveni plnit povinnosti vůči IIHF neboli Mezinárodní federaci ledního hokeje i vůči policii. „A zajistit, aby se týmy i fanoušci cítili klidně a s naším servisem měli co nejlepší zážitek,“ poznamenal.

Mistrovství světa v ledním hokeji se zúčastní 16 týmů, zápasů bude 64. Český výběr odehraje všechna svá utkání v Praze, tým trenéra Radima Rulíka poprvé nastoupí v pátek od 20:00 proti Finsku.

Omezení pro návštěvníky hokejového mistrovství světa jsou poměrně rozsáhlá. | Video: Deník/Milan Holakovský

Na stadiony je z rozhodnutí pořadatelů zakázáno vnášet zbraně a ostré předměty, jídlo a pití, deštníky, notebooky, stativy, velká zavazadla, zvířata, ale například také nadměrné vlajky a bubny či vuvuzely. Zákaz se vztahuje rovněž na "politické a reklamní materiály, rasistický, hanlivý, vulgární nebo dobrým mravům odporující propagandistický materiál". "Budeme monitorovat nejen dění před halami, ale i v samotné hale. Pokud by došlo k propagaci nějakého hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod, tak bychom samozřejmě zakročili," řekl Lerch.

Kdy hraje Česko?

Šampionát odstartuje v pátek 10. května a skončí finálovým zápasem v neděli 26. května. Češi vstoupí do turnaje hned první hrací den.

- pátek 10. května Česko x Finsko od 20:20.
- sobota 11. května Česko x Norsko od 20:20
- pondělí 13. května Česko x Švýcarsko od 20:20
- středa 15. května Česko x Dánsko 16:20
- pátek 17. května Česko x Rakousko 20:20
- sobota 18. května Česko x Velká Británie 20:20
- úterý 21. května Česko x Kanada 16:20