Posledními velkými pracemi na autobusovém nádraží bylo nyní lití betonové střechy. Ta teď musí nejméně měsíc tvrdnout.

Celkem bez zásadních obtíží zvládají situaci v době velké výstavby podnikatelé v okolí. „Větší problémy se stavbou asi nemáme,“ konstatovali v řeznictví a uzenářství U Nováků. Podobně hovoří také například v Kovoobrábění KBK. „Zvládáme to bez velkých problémů včetně dopravy. Když se chystá rozkopání nějaké části, vždycky se to řeší dopředu,“ řekli včera Kolínskému deníku.

Autobusové nádraží a jeho okolí se pomalu začíná rýsovat do nové podoby, současně se tedy opět začíná mluvit o budoucnosti pozemku mezi Futurem a katastrálním úřadem, který je už roky využívaný jako poněkud chaotické parkoviště. Plocha je v soukromých rukou, město mělo před několika lety možnost ji koupit, ale za více než 40 milionů to neudělalo. „Byla to pro nás nemyslitelná částka už proto, že by absolutně neodpovídala znaleckému posudku, podle kterého my jako město musíme postupovat. A také jsme neměli volných 40 až 45 milionů,“ shrnul starosta.

I za tuto vysokou cenu se pražské firmě nakonec povedlo pozemek prodat a nový majitel začal tvořit developerský projekt nákupní zóny.

Město v této chvíli tak trochu tahá za delší část provazu, protože investor potřebuje ke svému záměru změnu územního plánu. „Chceme v rámci dohody zachovat v dobré kvalitě veřejné parkování. Nejen pro návštěvníky nákupního centra,“ uvedl starosta. Přímo parkovací dům to nejspíš nebude, mělo by se jednat o podzemní parkování.

Vstup do obchodů by měl být přímo z ulice, ne jako v nedalekém nákupním centru Futurum. Mohla by ale vzniknout lávka, která by nové nákupní centrum s Futurem spojila. Podle slov starosty Rakušana jednání s investorem vypadají tak, jak by měla vypadat. Řeší se například výškové poměry, aby nové budovy nezakryly výhled na nádraží, apod. Finální podoba má podle starosty velkou šanci na to, že s ní bude spokojen investor i město.

„Domluvili jsme se, že nám investor představí studii a rádi bychom ji představili také veřejnosti dřív, než se přejde k vlastnímu projektování,“ uvedl místostarosta Michael Kašpar.