Služební poměr ukončilo loni ve středních Čechách 147 policistů – jak těch, kteří odešli kvůli věku, tak těch, kteří se rozhodli opustit policejní řady. Zanedbatelný není ani počet těch, kteří opustili pracoviště ve středních Čechách, aby nastoupili na jiné posty v rámci policejních struktur: k jiným útvarům loni odešlo 120 středočeských mužů a žen zákona.

V tomto směru není personalistům středočeské policie zrovna nakloněna blízkost Prahy. Hlavní město je totiž pro leckteré policisty lákadlem – a v tomto případě nejde jen o změnu působiště. Dost policistů se totiž „vypracuje“ a odchází na vyšší posty do Prahy jako vítězové výběrových řízení – ať už v rámci působnosti pražského ředitelství, nebo k celostátním útvarům. Což ředitel Kučera na jednu stranu vnímá jako výraz uznání pro středočeskou policii a toho, jak se jí daří policisty vychovávat – na straně druhé však zůstává faktem, že za tyto zkušené kolegy je třeba hledat náhradu.

Příchody z jiných útvarů do středních Čech byly naopak méně početné – takto změnilo působiště sedm desítek policistů. Přesně 71. Největším zdrojem posílení početního stavu se tak stal nábor nováčků. Přijato jich bylo zmiňovaných 228. Ti však naplňovat motto Pomáhat a chránit hned nezačnou: nejprve je čeká roční odborná příprava. Zájem o policejní uniformy byl loni nadprůměrný; obzvlášť v období ke konci roku. Zda jde o trend reagující například na koronavirové změny, teprve ukáže vývoj v dalších měsících.

Míst pro zájemce je dostatek

Že by pro další zájemce nebyla místa, se není třeba obávat. Neobsazených pozic ještě v rámci kraje zůstává přes tři stovky. Nejvíc jich je na územních odborech kolem Prahy – obzvlášť v regionech na východ a jihovýchod od hlavního města – dále v Mladé Boleslavi, Mělníku a Berouně – ale i na krajských útvarech; v tomto případě především na dálničních odděleních.

Nejsou ale pro každého. Uspět v náročném přijímajícím řízení není jednoduché, když existují tři hlavní překážky: psychotesty, testy fyzické zdatnosti – a v některých případech může znamenat úskalí i zdravotní prohlídka. Někdy se dokonce stane, že uchazeč neprojde prověrkou bezúhonnosti – už se totiž přihodilo, že se přihlásili i lidé, kteří se dříve sami dostali do konfliktu se zákonem. Což u řady profesí neznamená problém; policista však zkušenosti s poznáním situace „z druhé strany“ mít nesmí.