České zastoupení UNICEF, Dětského fondu Organizace spojených národů, získává peníze na očkování dětí v zemích třetího světa takzvanou adopcí panenek neboli prodejem látkových figurek vyrobených dobrovolníky podle jednotného střihu a originálně vyzdobených podle fantazie jejich tvůrců – a tyto postavičky už v minulých letech připravovali z podnětu kraje středočeští školáci a studenti i obyvatelé domovů mládeže. Letos se ve větším rozsahu zapojili i středočeští senioři; především obyvatelé domovů pro seniory. Své výrobky zasílali českému UNICEF během září a října.

Podobně jako se u mládežnických výrobků stalo už tradicí facebookové hlasování veřejnosti o ten nejkrásnější, startuje nyní takovéto klání také v kategorii Miss panenka Středočeského kraje „senior“. Soutěžící figurky, jichž je celkem 67, lze obdivovat a současně podpořit třeba prostřednictvím internetového odkazu bit.ly/2CjT3Ue. Podnět k tomu dala právě zkušenost s juniorskou kategorií, připomněla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), jež projektu velmi fandí. „Napadlo nás, že by se do podobné akce mohli zapojit i naši senioři. Když jsme s nimi o tom mluvili, byli nadšeni, takže jsme s organizací UNICEF nápad rádi uskutečnili,“ konstatovala. I když si někteří z tvůrců postěžovali, že oči už jim tolik neslouží, hejtmanka zdůraznila, že jde o generaci, která ještě skvěle ovládá ruční práce.

Internetové hlasování se koná během listopadu – a na slavnostní vyhlášení výsledků spojené s předáním cen nejúspěšnějším tvůrcům má dojít v prosinci. Panenky budou následně nabídnuty k symbolické adopci v rámci projektu „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“ prostřednictvím e-shopu UNICEF ČR za jednotnou cenu 600 Kč. Výtěžek poslouží na zajištění očkování dětí v takzvaných rozvojových zemích vakcínou chránící současně proti spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětská obrně.