Sázavský klášter vzpomene na svatořečení zakladatele a patrona svatého Prokopa, od něhož letos uplyne přesně 810 let.

Šestisté výročí od odchodu Mistra Jana Husa na kostnický koncil se bude slavit pro změnu na hradě Krakovci. Jubilea připomenou výstavy, přednášky či koncerty.

Kromě toho se návštěvníci středověkých památek mohou těšit na některé novinky v podobě nových opravených fasád a zahrad. „Asi nejpůsobivější je dokončená generální obnova střech a fasády zámku Žleby, který se nádherně barevně proměnil," prozradila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jana Hessová. 

V Hořovicích a na zámku Mníšek se mohou návštěvníci procházet obnovenými zahradami, na Karlštejně bude k vidění unikátní výstava orientálních koberců a na Točníku pokřtí naučnou medvědí stezku.

Hrad Křivoklát nabídne novou podobu expozice i tradičního programu. Změněná bude také otevírací doba na Točníku, Krakovci i Hazmburku. 

Hrady otevírají své brány už v březnu

Letošní příznivé počasí způsobilo, že některé památky otevřely ještě před začátkem hlavní sezony. Těmi jsou například hrad Točník a Krakovec. Karlštejn je otevřen i ve všední dny mimo pondělí. Křivoklát zatím jen o víkendu, ale od 22. března též denně kromě pondělků. Zámek v Mníšku pod Brdy je otevřený celoročně. Letos se středočeské památky zapojí do různých celostátních akcí.

Zapište si do kalendáře

18. dubna - Mezinárodní den památek a sídel
15. května - Mezinárodní den muzeí
23. května - Noc kostelů
14. a 15. června - Víkend otevřených zahrad
30. srpna - Hradozámecká noc
6. až 14. září - Dny evropského kulturního dědictví

Vybrané novinky letošní sezony

Kliknutím na obrázek si ho zvětšíte.

Andrea Karlíková