Staré i nové objevy

Věrní návštěvníci si nyní jistě nenechají ujít ani prohlídku Nové budovy Národního muzea. Ta nyní nabízí nejen spoustu zajímavostí o duchovním světě i každodenním životě keltských kmenů v okolí Prahy, ale také přibližuje bohatost a proměnlivost doby železné ve střední Evropě, připomněla za muzeum Kristina Kvapilová.

„Keltské téma je v současnosti pro naše návštěvníky velice atraktivní – a díky pojetí výstavy a především díky unikátnosti vystavovaných předmětů jistě nebudou zklamáni,“ připomněl generální ředitel muzea Michal Lukeš. „Některé z předvedených nálezů jsou dokonce vystavovány poprvé a představují nejzajímavější výsledky terénních výzkumů z posledních let,“ upozornil. K vidění jsou jak zbraně nebo keltské mince, tak bronzové šperky či bohatě malovaná keramika.

Na výstavě, která potrvá do 24. února, však nechybí ani jeden z nejvzácnějších předmětů ze sbírek Národního muzea: opuková hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic. Tu se v pískovně na Rakovnicku podařilo náhodou najít za německé okupace – a dostat do Národního muzea bez toho, že by se o tom nacisté dověděli.

Stále živá tradice

S Kelty je spojena i celá řada středočeských lokalit – a nejde jen o všeobecně známá a hojně navštěvovaná oppida. Keltskou minulost má třeba i oblast legendárního Blaníku na Benešovsku, proslavená pověstí o spících rytířích. Připomenout lze i četné další lokality: například Tmaň na Berounsku, Dobšice na Nymbursku, Dneboh na Mladoboleslavsku…

K tradici Keltů se vehementně hlásí třeba Dolní Břežany na Praze-západ. Ukazuje to mimo jiné vybudování „keltského parku“ v centru – ale i založení nového hřbitova, který vyvolal diskuse. Kruhová podoba kamenné stavby se vstupy ze čtyř stran se stala předmětem obdivu i údivu.

Známé památky připomínající Kelty ve středních Čechách
- Hlava Kelta – kamenná plastika ze Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku
- Oppidum Stradonice na Berounsku + Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor
- Oppidum Závist u Dolních Břežan na Praze-západ
- Oppidum Hrazany na Příbramsku
- Křinec na Nymbursku – místo nálezu hrobu keltského bojovníka
- Kamenný pastýř – menhir u Klobuk na Kladensku (o souvislosti s Kelty se diskutuje)