Reagovala tak na stanovisko klubu zastupitelů ODS z minulého pátku, podepsané místopředsedou strany Martinem Kupkou a nazvané Makať po středočesku.

Text upozorňuje, že ačkoli hnutí ANO opakovaně zdůrazňuje, jak jeho lidé „makají“, zápisy ze zasedání rady kraje prozrazují, že se hejtmanka letos zúčastnila jen čtvrtiny jednání. Jinak chyběla. „Nemaká,“ míní Kupka, podle jehož slov to vypadá, že hejtmanka chodí do práce málo.

Citelně se tím Jermanové dotkl. Nepopírá sice, že na jednání radních chyběla často – připomněla však, že v únoru byla na delší, celý rok plánované dovolené. A po návratu na ni dolehly osobní těžkosti (v první reakci na Kupkova slova dokonce na sklonku minulého týdne prozradila, že šlo o úmrtí blízkého člověka, vážné onemocnění otce i záležitosti týkající se vlastního zdraví).

„Postihly mě události v rodině, jaké bych nepřála nikomu – ani panu Kupkovi,“ konstatovala ve středu. S dodatkem, že on i celá opozice přece dobře ví, jak pracuje. Připustila, že stalo, že v době jednání radních seděla ve vedlejší místnosti a dělala potřebné věci. „Jen jsem neměla sílu řídit devět chlapů a jednu dámu,“ vysvětlila, že se toho na ni navalilo opravdu hodně.

To, že jí opozice vytýká neúčast na jednání radních, je podle hejtmanky vlastně příznivá zpráva. „Nemá nic jiného, co by kritizovala,“ konstatovala Jermanová.

Vyzvala, aby její práci – co se podařilo a co ne – všichni hodnotili po čtyřech letech. „Rodina bude vždy mít přednost, ale odpracuju si to,“ prohlásila a poznamenala, že plánuje i další dovolené. Někdy kratší, někdy delší. Na ně má nárok každý; i hejtmanka.