Od Ouče po Střezimíř. Mapa ukazuje bohatství knihoven
Plnou mapu knihoven nabízí nově zájemcům středočeský krajský úřad. Na mapovém portálu kraje na webové adrese kusk.maps.arcgis.com nově ve spolupráci se Středočeskou vědeckou knihovnou v Kladně připravil elektronickou mapu mající sloužit nejen veřejnosti, ale i pracovníkům informačních center a samotným knihovníkům.
Například pomocí barevného odlišení naznačuje spádovost do regionu takzvaných pověřených knihoven, zajišťujících metodické vedení, ale třeba i obměnu knihovního fondu. Vedle kladenské vědecké knihovny, která je ještě o úroveň výš, fungují takováto pracoviště v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami.
Z laického pohledu nová krajská mapa zaujme především názorným zobrazením hustoty sítě veřejných knihoven ve středních Čechách. Často nechybí ani v menších obcích, ba i na vesnicích; leckdy tam plní také funkci malého komunitního a kulturního centra, kde se se lidé scházejí nejenom kvůli vypůjčení čtiva. Případní všetečkové si na mapě mohou snadno vyhledat třeba to, že nejseverněji položená knihovna ve středních Čechách je v Ouči na Mladoboleslavsku, zatímco ta nejjižnější leží ve Střezimíři na Benešovsku. Náležité přiblížení mapy však umí znázornit i to, že na území středních Čech zůstávají také „bílá místa“.
Samotná krajská mapa nenabízí kromě IČO a s ním propojených údajů další informace – díky odkazům na webový server Knihovny.cz a na mapový server Mapy.cz lze však jediným kliknutím dohledat řadu podrobností: o poskytovaných službách, otevírací době, kontaktech či případných webových stránkách; mapová aplikace umožní třeba i navigaci.