Posloužit má zejména cestujícím, kteří nemají Lítačku s dlouhodobým kuponem – nevyužívají tedy městskou dopravu každý den. A ano, je to tak: jejím cílem přilákat nové pasažéry. Či, chcete-li, oficiálním jazykem: zjednodušit a zpříjemnit cestování a tím lidi motivovat k většímu využívání veřejné dopravy.

„Snažíme se aplikaci navrhovat tak, aby její použití bylo co nejjednodušší,“ slibuje člen představenstva společnosti Operátor ICT Václav Strnad. „Cestující pouze zadá, odkud kam chce jet – zatímco plánování cesty, výběr správné ceny jízdenky a její nákup zařídí aplikace. To, co již dnes funguje například při objednávání taxislužby, chceme přenést i do veřejné dopravy," vysvětlil Strnad princip chystané novinky. Operátor ICT je firmou hlavního města, která má nyní na starosti provoz Lítačky v její aktuální podobě zelené kartičky z plastu. Mluvčí společnosti Oldřich Buchetka má jasno: mobilní aplikace bude zcela revoluční. „Cestujícím umožní přepravit se v Praze a Středočeském kraji pouze s mobilem, ve kterém bude krátkodobá jízdenka – a v druhé fázi i dlouhodobý kupon. Samozřejmostí bude vyhledání co nejrychlejšího spojení a aktuálních informací z dopravy,“ shrnul Buchetka klady chystané novinky.

Musí se však na tyhle výhody čekat rok? Opravdu příprava mobilní aplikace trvá tak dlouho? A pokud ano, proč se s ní nezačalo dřív, jestliže podobná nabídka pro cestující veřejnost nepředstavuje převratnou technologickou novinku? Vždyť ani samotný tvůrčí tým to nepopírá: chce nabídnout obdobu toho, co funguje třeba v Berlíně. Nebo v New Yorku, abychom nebyli jenom evropští, ale rovnou světoví.

Praha a okolí ovšem musí počkat do srpna 2018. Tehdy přestane platit smlouva dopravního podniku zaručující exkluzivitu jako jedinému možnému způsobu nákupu jízdného prostřednictvím mobilu SMS jízdence. Kolem té se v Praze vedou debaty v souvislosti s náklady, které jsou spojeny s fungováním systému (či přesněji: s výší provize odváděné provozovateli) – a pro Středočechy je zásadní, že jízdenka koupená přes mobil platí pouze na území Prahy. Ve vnějších pásmech se nepoužívá; už kvůli tomu, že by bylo problematické v příměstské dopravě kontrolovat platnost SMS jízdenky řidičem při nástupu předními dveřmi.

Vše se má změnit, až zájemcům do mobilů přiletí aplikace Lítačka, jež umožní platit jízdenky on-line platební kartou. Mimo jiné má nabídnout i přehlednou historii nákupů, ale také možnost odeslat jednorázovou jízdenku do jiného mobilního zařízení. K čemu by právě tohle bylo dobré? Užitečná se tahle funkce může stát třeba pro rodiče, kteří svému dítěti pořídí jízdenku i na dálku… Mobilní Lítačka má navíc spolupracovat s aplikací pro chytré telefony, s níž má již brzy vyrukovat organizace Ropid: Regionální organizátor Pražské integrované dopravy.

Mobilní aplikace Lítačka však má být podle informací pražského magistrátu jen jednou z možností, jak si pro cestování v Praze a ve Středočeském kraji pořídit jízdenku, která nemá papírovou podobu. V rámci multikanálového odbavovacího systému se mají uplatňovat i další nosiče elektronických jízdenek: platební karty, partnerské karty či samotný chytrý telefon. Aplikace by měla podle jejích tvůrců bodovat hlavně možností snadno a rychle nakupovat jednorázové jízdenky – a také je pohodlně spravovat.

Hlavní novinky chystané aplikace Lítačka:
- Vyhledávání a nakupování v seznamu jednorázových jízdenek
- Spravování uživatelského účtu
- Přiřazování bankovních karet
- Zobrazení jízdenky v aplikaci a poskytnutí přehledu v historii nákupů

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy