Jde o již tradiční akci, připomněla za organizátory Veronika Ostrá. „Jejím cílem je upozornit na smrtelnou nemoc IPF – idiopatickou plicní fibrózu – a zachytit ji včas,“ konstatovala. S tím, že bez léčby pacienti do tří let umírají – a léčení jim může prodloužit život až dvojnásobně.

Ve Středočeském kraji se do dne otevřených ambulancí zapojuje deset pracovišť: hned tři v Mladé Boleslavi, dvě v Benešově – a po jednom pak v Brandýse nad Labem, Jirnech, Neratovicích, Rudné u Prahy a Slaném. Praha pak nabízí výběr dvanácti pracovišť v deseti lokalitách jak blízko centra, tak i na okraji metropole. „Seznam ambulancí zájemci najdou na www.plicnifibroza.cz,“ upozornila Ostrá.

IPF je onemocnění, které poškozuje plicní sklípky. V České republice jím trpí asi dva tisíce lidí. Jejich plíce takzvaně tuhnou, když se jemná plicní tkáň postupně mění na husté vazivo. Navenek se onemocnění projevuje dušností, kašlem a ztrátou výkonnosti; postižení nedokážou udržet krok s vrstevníky. Jako možné příznaky se uvádějí také paličkovité prsty a nehty v podobě hodinových sklíček.

V rámci dnů otevřených ambulancí se však lékaři nezaměřují jen na IPF, zdůraznila místopředsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů Ivana Čierná Peterová, jež ordinuje v Brandýse nad Labem. Sama nicméně před dvěma roky právě při této akci objevila podezření na IPF u jedné pacientky, již pak kvůli léčbě odeslala do specializovaného centra. A přišla obrovská změna.

„Když jsme se setkaly poprvé, neustále kašlala a musela omezit spoustu aktivit, které ji dříve naplňovaly. Nedávno jsem ji potkala na koncertě; bez jediného zakašlání si užívala dvouhodinový přednes hudby,“ připomněla pneumoložka, že se správnou léčbou mohou nemocní žít úplně jiný život. „Přicházejí k nám i zdraví lidé, kteří si chtějí pouze prověřit stav svých plic,“ poznamenala dále, že při preventivních vyšetřeních lze včas podchytit i další závažné nemoci – například astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

To se ostatně potvrdilo i při loňských dnech otevřených ambulancí. Ve středních Čechách pneumologové vyšetřili bezmála šedesát lidí – a podezření na IPF odhalili u jednoho pacienta, který pak byl směrován do specializovaného centra. Našly se ale i další plicní nemoci – nejčastěji právě astma a CHOPN.