Chlapec, který za války ztratil rodiče. Mladík, který až na prahu dospělosti zjistil pravdu o svém skutečném otci. Nadějný talent, který před politickým režimem utekl za oceán. A hlavně veleúspěšný režisér, jenž získal mnoho filmových ocenění včetně několika Oscarů. To vše byl a je Miloš Forman, rodák z Čáslavi na Kutnohorsku, který dnes slaví životní jubileum 85. narozeniny.

Čtěte: Fenky německého ovčáka se ztratily

I když žije světově uznávaný režisér, scenárista a příležitostný herec Miloš Forman již řadu let v USA, v rodném městě na něj nedají dopustit. Stojí zde Kino Miloše Formana. V dlažbě před ním jsou umístěny Kameny Miloše Formana, které připomínají všechny jeho filmy. A také je zde i Formanova ulice, v níž stojí i režisérův rodný dům. Jméno nepřipomíná pouze Miloše Formana, ale i jeho otce Rudolfa, který s manželkou zemřel za druhé světové války v Osvětimi, ale i další Formanovi blízké, kteří zde žili.

Bylo to právě přejmenování ulice Josefa Spudila na Formanovu, co slavného rodáka do Čáslavi přivedlo v roce 2008. Současný starosta Jaromír Strnad byl slavnostnímu momentu přítomen. „Strávili jsme společně s dalšími lidmi v restauraci Na kuchyňce celé odpoledne a Miloš Forman vypravoval historky z mládí. Mluvil tom, jak si hrál s dětmi na ulici a jak chodili pozdě domů," vzpomíná dnes Strnad. Při setkání prý Miloš Forman vyslovil jedno přání. Vždy mu bylo velice líto, že v Čáslavi nejezdí tramvaje. „To jsem mu splnit nemohl. Slíbil jsem mu alespoň, že opravíme parčík před jeho rodným domem. To se nakonec stalo," poznamenal Strnad.

Režisérovo přání s tramvajemi ale zapomenuto nebylo. A dnes se mu i trochu splní. Již včera si v Kině Miloše Formana Čáslavští připomínali za přítomnosti režisérovy příbuzné Blahušky Procházkové Formanovo jubileum. Sám režisér bude slavit dnes večer v rodinném kruhu v USA a dostane fotografie přímo ze včerejší oslavy. Kromě nich obdrží od studentů čáslavského gymnázia i koláž snímků Čáslavi, kam studenti přidali tramvaje.

Přečtěte si: Nádraží v regionu se postupně dávají do gala

Natáčení v regionu

Miloš Forman ale nezanechal stopu pouze v Čáslavi a jejím okolí. Přímo natáčení s ním zažila Zruč nad Sázavou nebo Kolín.

Ve Zruči Forman natáčel Lásky jedné plavovlásky. V polovině šedesátých let 20. století tak zachytil bránu dnešního sídla společnosti Wikov Sázavan, místní vlakové nádraží i interiér kulturního domu.

Kolín dokonce Forman zařadil do svého debutu, filmu Černý Petr. Diváci v něm mohou poznat Kmochův ostrov, Karlovo náměstí, Pražskou ulici, Zlatou uličku nebo bývalý hotel Savoy. Část děje se odehrává také na zimním stadionu, který si filmaři pronajali, stejně jako hudební kapelu. Neměli však dost peněz na zaplacení komparsu, a tak na vrata napsali „Vstup volný". Potřebné scény natočili s lidmi, kteří přišli na tancovačku. Během čtyř hodin tehdy museli natočit sedm minut čistého času s tím, že se nic nedalo zopakovat. Podařilo se.

Cenná fotografie

Známý režisér na Kolín nezapomněl. Vrátil se sem v červenci 1997, kdy se s ním v tehdejším kině Jas setkal také Zdeněk Hejduk. „Pro mne to byla srdeční záležitost, protože i já jsem rodilý Čáslavák," řekl Hejduk, který se prý známého režiséra při setkání mimo jiné zeptal, zda souhlasí s tím, že domov je tam, kde si cvrnkal kuličky. Režisér prý souhlasil a přiznal, že právě Čáslav je navždycky jeho domovem. Po slavnostním promítání celovečerního filmu Černý Petr, šel Zdeněk Hejduk společně s Milošem Formanem a dalšími lidmi do čínské restaurace. „Večeřeli jsme kachnu, kterou Miloš Forman miluje," vzpomíná Hejduk dnes. Při pojídání knedlíků prý Zdeněk Hejduk dělal s režisérem rozhovor. Fotografie s Milošem Formanem, kterou tehdy pořídil, má čestné místo mezi jeho snímky se známými osobnostmi.

Režisér však nemá na Kolínsku vztah pouze k okresnímu městu. V nedalekých Ratenicích strávil Miloš Forman část letních prázdnin v roce 1940. Pobýval zde u svého staršího bratra Blahoslava, který byl v letech 1939 až 1944 učitelem na ratenické škole.

Nepřehlédněte: Právě jsme se narodili