Podobná policejní vyjádření bylo možné slýchat už v minulosti tentokrát ale vyvolalo haló; rozpoutala bouřlivé reakce. Na twitteru se objevila i nařčení policie, že má snahu odpůrce současného premiéra šikanovat a neoprávněně postihovat. S kritikou vystoupili nejen „běžní“ uživatelé sociální sítě, ale ozvali se i politici.

Malování křížů na náměstí v Průhonicích
Babišova autogramiáda: Dobrovolníci nasprejovali kříže, pak přilétlo vejce

Třeba náměstek středočeské hejtmanky Martin Kupka (ODS), jenž je i poslancem, který v říjnových parlamentních volbách bude patřit k přímým soupeřům lidí z kandidátky Babišova ANO. Na twitteru napsal: „Vyšetřování "nedovoleného shromažďování" v Průhonicích máme ještě brát jako služební horlivost policistů, nebo už jako pokus o kriminalizaci těch, kteří jsou nepohodlní pro tuhle vládu?“ I jeho vyjádření vyvolalo řadu reakcí: jak souhlasných, vymezujících se proti Babišovi, vládě, ANO i policii, tak ostře nesouhlasných.

Věc už se řeší

Policie následně zveřejnila nový tweet; s omluvou za nepřesné vyjádření. A s upřesněním, že průhonickou událost budou řešit úředníci ve správním řízení. Neznamenalo to však konečnou tečku. Jisté je, že jak se policie v souvislosti s touto záležitostí prezentovala na veřejnosti, budou řešit i její nejvyšší funkcionáři.

Vlastně už řeší. Sérií tweetů přispěl v sobotu na sociální síť přímo policejní prezident Jan Švejdar, jenž veřejnosti adresoval omluvu. Nezastírá, že ho vyjádření středočeské policie ke shromáždění v Průhonicích – podle jeho slov nešťastné – nemile překvapilo. „Právo shromažďovací v České republice stojí zásadně na oznamovacím principu – a přímo v Listině základních práv a svobod je zakázáno podmiňovat jeho konání povolením orgánu veřejné správy,“ vysvětlil Švejdar, proč výraz „nepovolené shromáždění“ vůbec nepatří do slovníku české policie.

Milion chvilek pro demokracii uspořádal na pražském Václavském náměstí 20. května 2021 předvolební demonstraci proti vládě Andreje Babiše (ANO).
Babiše do koše! Milion chvilek hřímal proti vládě a poradí, koho mají lidé volit

Upřesnil současně i podrobnosti týkající se oznámení přestupku. „Místně příslušné oddělení policie dospělo k závěru, že se mohlo jednat o aktivitu, která podléhá oznamovací povinnosti podle shromažďovacího zákona – a toto oznámil příslušnému správnímu orgánu, aby věc posoudil a ve věci rozhodl,“ uvedl Švejdar. Zdůrazňuje, že samotnou protestní akci Milionu chvilek pro demokracii policisté neomezovali, nezasahovali do práv účastníků – a ani nevyměřili nebo nenavrhují jakoukoli sankci. Pouze podle jeho slov policie věc předala k dalšímu prošetření, přičemž „ponechala rozhodnutí na subjektu, který má v této oblasti více zkušeností.“

Vyjádření vyvolalo řadu reakcí

Také jeho vyjádření vyvolalo řadu reakcí. Třeba uživatelka Michaela Kudláčková napsala: „Za sebe děkuji za vaše prohlášení; je to lepší, ale rozčarovaná jsem pořád.“ Připomněla, že není v pořádku dumat, zda mělo devět lidí oznamovat shromáždění. „Fakt, že místní oddělení došlo k tak grotesknímu závěru, má politické pozadí,“ míní.

Podobný názor nebyl osamocený. Stejně jako upozornění, že policie by se spíš měla snažit urychlit vyšetřování kauz, jež jsou spojovány s Babišovým jménem: zejména dotací pro Čapí hnízdo, fakturování reklam tamtéž, což prý může signalizovat daňové úniky, otazníků kolem pobytu premiérova syna na Krymu – ale třeba i údajnou otravu řeky Bečvy kyanidovými sloučeninami, kdy se rovněž objevují spekulace, že by událost spojená s úhynem ryb mohla souviset s aktivitami jedné z firem patřících k Babišem založené skupině Agrofert.

Kateřina Perknerová
Ptejme se lídrů na důležité věci: daně, penze, dluh

Rozruch v Průhonicích nastal v sobotu 7. srpna, kdy zástupci iniciativy Milion chvilek pro demokracii časně ráno na hlavním náměstí nastříkali na dlažbu smývatelnou barvou kříže, jež měly připomínat oběti koronavirové pandemie; jejich úmrtí Babišovi odpůrci dávají za vinu vládě a její činnosti či nečinnosti.

Tehdejší informace policejního mluvčího Zdeňka Chalupy hovořily i o policejním zadržení dvou osob během premiérovy odpolední autogramiády, a to kvůli podezření ze spáchání přestupku. Přijeli odpůrci Babiše a očkování, přičemž někdo směrem k premiérovi hodil vejce. Následně se ze strany Babišových odpůrců snesla kritika na místní hasiče, kteří kříže na zemi umyli.

Jak je to s „povolováním shromáždění“
- Právo shromažďovací patří mezí základní práva zaručená Ústavou ČR. Nepodléhá povolení (což výslovně připomíná Listina základních práv a svobod), ale pouze oznámení.
- Oznámení se podává písemně, přičemž musí obsahovat: údaje o svolavateli, účel shromáždění, místo jeho konání, termín (včetně doby zahájení a předpokládané doby ukončení), předpokládaný počet účastníků, počet pořadatelů starších 18 let a způsob jejich označení. Oznámení lze podat nejvýše půl roku před jeho konáním; k dříve podaným oznámením úřady nepřihlížejí.
- Ohlášené veřejné shromáždění může obec v mírově době zakázat jen v ojedinělých případech – třeba když z oznámeného účelu shromáždění plyne, že cílem by bylo podněcovat účastníky k násilí, nenávisti nebo k nezákonnostem.
- Podrobnosti řeší zákon o právu shromažďovacím (číslo 84/1990 Sb. ve znění pozdějších předpisů). Z jeho ustanovení například plyne, že ohlašovací povinnost se nevztahuje třeba na náboženská shromáždění v modlitebnách včetně kostelů i procesí či poutě, na akce pořádané v obydlích občanů, ale i ty pořádané právnickými osobami, které jsou přístupné pouze členům jejich týmů a konkrétním pozvaným lidem, nebo setkání jmenovitě pozvaných osob konaná v uzavřených prostorách.
- Veřejnými shromážděními podléhajícími oznámení nejsou shluky lidí, kteří se sešli souvislosti s poskytováním služeb (například průvodcovské, pohostinské či reklamní činnosti) nebo kvůli účasti na akci kulturního, zábavního, sportovního či podobného charakteru.
- „Toto shromáždění nebylo povoleno…“ je název fotografické publikace nabízející práce fotoreportérů představující svědectví o událostech podzimu 1989 v Praze, které vyústily v převrat označovaný jako sametová revoluce.