Co se týká plamenů, většinou se jednalo o plané poplachy, kdy majitelé neohlásili požár nebo pálení předem. Tak hodnotí mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda filipojakubskou noc. „Za celý den jsme měli zhruba 148 událostí,“ řekl k pálení čarodějnic.

Nejvíce výjezdů měli hasiči mezi 20. a 22. hodinou, podotkl Petr Svoboda. „Zaznamenali jsme větší počet nahlášených požárů, ale z 90 procent se jednalo o plané poplachy,“ řekl.

Přesto ale hasiči byli potřeba: hasili třeba požár v obci Jesenice na Rakovnicku, kde hořela střecha rodinného domu. „Vzniklá škoda je ve výši jednoho milionu, příčina požáru je v šetření,“ poznamenal Svoboda.

Altán o rozměrech 4 x 4 metry hořel v Říčanech, kde požárníci vyčíslili škodu na 200 tisíc korun.

Hasiče však ještě před pálením čarodějnic zaměstnával sílící vítr; likvidovali převážně popadané větve a stromy. Před ním hasiči varovali dopředu i ve spojení s pálením čarodějnic; plameny by se mohly totiž snadno dostat mimo kontrolu a způsobit neštěstí.

Napilno měli také záchranáři

Situaci neměli snadnější ani záchranáři. K většině zranění, které lidi utrpěli, přispěl alkohol, řekla Petra Effenbergerová, mluvčí středočeské záchranky.

Ta připomenula, že oheň v noci pálení čarodějnic má podle lidových tradic zajišťovat ochranu a prosperitu. „Plameny nejspíše časem v moderním světě pozbyly tuto svou magickou funkci, protože záchranáři jeli na pomoc deseti pacientům, kteří se při oslavách u vater zranili, a to většinou pádem, přičemž si poranili skoro vždy hlavu. V šesti případech došlo k popálení, které vyžadovalo nezbytnou péči posádek a následný transport do zdravotnických zařízení,“ uvedla.

Pokusit se zapálit oheň pomocí benzínu je rozhodně špatný nápad. Takovou „lekci“ dostal muž, ke kterému musela přijet sanitka. „Přednemocniční péči potřeboval muž, který si chtěl nespolupracující oheň přiživit benzínem. Posádka rychlé lékařské pomoci mu ošetřila popáleniny druhého stupně na zhruba 30 % povrchu těla a transportovala ho do vinohradské nemocnice," řekla mluvčí záchranky.

Posádky záchranářů vyjížděly k devatenácti lidem, kteří to přehnali s pitím. „Kouzelné lektvary nepili jen dospělí, ale ochutnávání podrazilo často nohy i nezletilcům,“ okomentovala výjezdy v duchu čarodějnické noci Petra Effenbergerová.

Třeba na Nymbursku si na zemi „ustlala“ dospívající dívka. „Na posádku kvůli poruchám vědomí zareagovala až při velmi důrazném oslovení. Záchranáři slečnu ošetřili a za asistence Policie ČR předali její matce,“ řekla mluvčí záchranářů.

Že je ale alkohol metla lidstva, se měli šanci dispečeři přesvědčit, když komunikovali s volajícími. „Například už při hovoru s volajícími z Mladoboleslavska, kteří chtěli pomoc pro svého kamaráda, bylo jasné, že zásah bude z těch ´nezapomenutelných´,“ podotkla Petra Effenbergerová. Poraněný a opilý muž totiž volajícího přesvědčoval, že záchranku nepotřebuje, a to i přes své poranění hlavy. „Jeho stav nebyl vážný, ale zvládl během ošetřování a transportu několikrát mocně pozvracet sebe a sanitku,“ okomentovala zásah mluvčí záchranářů.

Případů ale bylo více: na Kladensku přiopilý muž s poraněním ruky nespolupracoval s posádkou, obvaz se snažil strhnout a hrubě odmítal další ošetření. Na Benešovsku byl dle volajících napaden muž, který měl být dvě minuty v bezvědomí. „Pacient byl při příjezdu posádky při vědomí, ale byl silně intoxikován alkoholem. Záchranáři mu ošetřili poranění hlavy a poté ho přepravili do nemocnice,“ dodala Petra Effenbergerová.