„Pro veřejnost by se vyhlídky měly otevřít zhruba do dvou týdnů," slibuje Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Návštěvníkům, kteří do rezervace zavítají, se naskytne ojedinělý pohled na život stáda divokých koní a zpětně šlechtěných praturů. Dalibor Dostál vysvětlil, že plošiny budou sloužit také filmařům, kteří o vzácných zvířatech točí dokumenty.

Menší vyhlídka vzniká u aklimatizační ohrady, u větší pak budou moci návštěvníci po čtyřmetrovém lanovém mostě alespoň symbolicky nahlédnout za ohradník mezi zvířata.

„Děti tam budou mít k dispozici skluzavku. Protože se rezervace nachází v rovinaté krajině, nemusejí být vyhlídky příliš vysoké, stačí, aby se návštěvníci dostali na úroveň okolních křovin," dodal ředitel společnosti Česká krajina.

Zubři z Polska, divocí koně z Anglie

První zubři se do benátecké lokality Traviny nastěhovali v polovině loňského prosince. Kamion je přivezl ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermus. O několik dnů později za nimi přicestovalo stádo divokých koní z anglického Exmooru.

Netrvalo dlouho a noví obyvatelé rezervace, kteří ji mají spásáním křovin a rostlin vrátit původní podobu, se začali rozmnožovat. Ke konci března jedna z klisen vyvedla na svět zdravé hříbě.

Podle posledního sledování chce život ohrožených zvířecích druhů vidět na vlastní oči stále více návštěvníků. Za divokými koni a pratury vyráží nejen maminky s dětmi, ale také senioři. Cestu si sem najdou i mateřské školy a zastavují tu i výlety z celé republiky.

Lidem vychází vstříc také město Benátky nad Jizerou, které v současné době pracuje na vybudování cyklostezky. Ta by měla spojit Benátky, Lysou nad Labem a Milovice.

Čtěte také: Zubři by mohli spásat louky. Stát by ušetřil miliony, tvrdí vědci