„Vždyť jsme tu teprve chvíli, řekla ke svému působení na hejtmanství, jež se zatím počítá na týdny.

Vedoucí odboru i oddělení

Nové lidi, s nimiž by vedení kraje včetně hejtmanky mělo být v těsném kontaktu, nyní kraj vybírá. Přehled „volných pracovních míst“, tedy vyhlášených výběrových řízení, ukazuje, že se hledají lidé pro organizování dění uvnitř i pro prezentaci navenek. Včetně vysokoškolsky vzdělaného člověka se znalostí angličtiny, němčiny nebo francouzštiny a zkušenostmi s řízením kolektivu, který stane v čele kanceláře hejtmanky. S úkolem řídit, organizovat a koordinovat činnost odboru včetně zastřešení oblasti komunikace s veřejností a zahraničních vztahů.

Organizačními pracovníkovi, který bude připravovat podklady pro radní, zabezpečovat agendu komisí rady i výborů zastupitelstva, ale také vykonávat další administrativní a organizační činnosti nebo zveřejňovat informace na internetových stránkách, stačí vzdělání středoškolské.

Vysokoškolákem pak musí být ten, kdo se chce ucházet o vedení tiskového a PR oddělení. Samozřejmostí je, že se domluví anglicky a ideálně ještě dalším cizím jazykem, musí mít také minimálně pětiletou zkušenost s působením v médiích, profesní zběhlost i zkušenosti s řízením kolektivu. A co se v podmínkách výběrového řízení neuvádí: musí být připraven na to, že jeho činnost bude pod drobnohledem.

Jak hejtmanka Pecková, tak její statutární náměstek Martin Kupka (ODS) totiž mají v tomto oboru bohaté profesní zkušenosti. Kupka, tehdy ještě nestraník, ostatně právě tenhle post zastával v éře historicky prvního středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS) – přičemž tehdy sbíral i prestižní ocenění. Nyní tato pozice není obsazena: Marek Rejman odešel z krajského úřadu ještě před volbami.

Výběrových řízení je ale vypsáno více. Kraj se nyní také chystá obsadit post vedoucího odboru zdravotnictví. Dále hledá informatiky na pozici správce sítě a správce dat geografického informačního systému, kontrolora nebo technického pracovníka, který bude pracovat jako správce objektu.

Vlna výpovědí se nechystá

I když se nějaké obměny na vybraných postech schystají – záměr vyměnit ředitele krajské správy silnic je dokonce součástí programového prohlášení rady kraje a o vypsání výběrového řízení rozhodli krajští radní právě ve čtvrtek – nějaké personální zemětřesení se aktuálně nechystá. A to ani v rámci razantních úspor, jež jsou heslem příštího roku. Zásadnější propouštění na krajském úřadu tedy není v plánu.

Náměstek hejtmanky Věslav Michalik (STAN), který má v kompetenci oblast financí, vysvětlil, že jednak je třeba naplnit zákonné povinnosti – kraj tedy musí mít lidi na všechno, co má zajišťovat – jednak se vyhazov nejeví jako optimální cesta k úsporám. „Kvůli pěti platům odstupného si v rámci rozpočtu moc nepomůžete; za rok pak budete nabírat lidi znovu a ti mohou stát víc peněz,“ vysvětlil Michalik. Šetřit se však chystá třeba na spolupráci s externími subjekty. „Ne všechny potřebujeme,“ míní náměstek hejtmanky.

Aktuální „volná místa“ na krajském úřadu
- Kontrolor
- Odborný referent pro oblast informatiky – správce sítě
- Organizační pracovník
- Správce informačních a komunikačních technologií (správa dat GIS)
- Vedoucí odboru kancelář hejtmanky
- Vedoucí oddělení tiskového a PR
- Vedoucí odboru zdravotnictví
- Technický pracovník – správce objektu
Zdroj: www.kr-stredocesky.cz