Z pohledu statistického úřadu je to však zatím jen spekulace – ten totiž údaje o příčinách úmrtí zatím nemá k dispozici. Nicméně se koronavirové souvislosti jeví pravděpodobně: už proto, že nejvíce zemřelých statistici napočítali na samém počátku dubna.

Během měsíce zesnulých ubývalo

Smutný rekord drží 1. duben se 68 zesnulými. Také z týdenního pohledu bylo nejvíce zemřelých zaznamenáno na počátku měsíce, připomněl Pavel Hájek ze středočeské správy Českého statistického úřadu: 436 osob ve 13. kalendářním týdnu, tedy mezi 29. březnem a 4. dubnem 2021. Bylo to o 71,2 procenta více ve srovnání s pětiletým průměrem.

Peníze. Ilustrační foto.
Za špatné hodnocení hospodaření kraje prý odpovídají lidé minulosti

„Během dubnových týdnů se počet zemřelých postupně snižoval,“ uvedl Hájek s tím, že na sklonku měsíce v 17. týdnu (mezi 26. dubnem a 2. květnem) bylo zemřelých 273. Což je proti pětiletému průměru (262 úmrtí) více o 4,2 procenta.

Příznivější čísla pro ženy a starší lidi

Celkový počet lidí, jejichž úmrtí je za čtvrtý měsíc roku 2021 evidováno ve Středočeském kraji – byť prozatím podle předběžných údajů – působí na pohled málem aprílově: přesně 1400. Jde o nejvyšší počet v číselné řadě statistiků od roku od roku 1986. Vůči pětiletému průměru je to o 314 osob více, což představuje 28,9 procenta. Mimochodem – Praha zaznamenala nárůst o 12,4 procenta; druhý nejnižší v rámci republiky (za Královéhradeckým krajem, vykazujícím ještě o šest desetin procenta méně).

Statistici současně určili, že od loňského října, odkdy je možné sledovat zvýšenou úmrtnost, přinesl duben nejnižší nárůst počtu zemřelých. Ještě pro březen totiž propočítali, že tehdy bylo proti pětiletému průměru zemřelých více o 72 procenta. Podle pohlaví jsou však viditelné rozdíly. „Počet zemřelých mužů byl vyšší o 36,9 procenta, u žen činil nárůst 20,7 procenta,“ nabídl Hájek konkrétnější srovnání. Odkazuje tím na údaje z tabulek o počtech úmrtí: 754 mužů a 646 žen.

Ilustrační foto
Lékař: S objednáním na vyšetření či operaci neotálejte, termíny se rychle plní

„Z pohledu věku se v dubnu oproti průměrným hodnotám z let 2015 až 2019 zvýšil počet zemřelých ve věkové skupině 75- až 84letých o 49,2 procenta, u 65- až 74letých to bylo o 37,1 procenta – a u 85letých a starších pak o 7,3 procenta,“ připomněl Hájek. S konstatováním, že v porovnání s úmrtností loni v listopadu je u dubnových hodnot patrné snížení nadúmrtnosti ve starších věkových skupinách. Zvlášť výrazný pokles oproti předchozím měsícům se zvýšenou úmrtností je zřejmý v kategorii osob 85letých a starších.