„Vážných případů v nemocnicích nepřibývá – počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče se mění jen o jednotky případů denně – a zdravotnická i sociální zařízení spíše trápí chybějící personál. Situaci nicméně nadále zvládají. Veřejnou dopravu se daří díky dispečinku úspěšně koordinovat; spoje jsou omezovány v minimálním množství,“ konstatoval. A podle odhadů by současná vlna epidemie měla v tomto týdnu vrcholit, takže se se dá očekávat, že nových případů bude postupně ubývat.

Jen za úterý přibylo ve Středočeském kraji 8156 lidí s nově prokázanou covidovou pozitivitou. Středočeský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) připomněl, že výrazný nárůst přineslo šíření varianty omikron. Aktuálně nejvíce zasaženými okresy jsou Mladá Boleslav, Praha-západ, Praha-východ; vyšší podíl nemocných v populaci zaznamenávají hygienici také na Mělnicku a Berounsku.

Online reportáž

Pacientů s koronavirem v nemocnicích přibylo, avšak ne dramaticky. „Zatímco před týdnem bylo hospitalizováno zhruba 120 pacientů, aktuálně se v nemocnicích nachází 177. Ve vážnějším stavu na JIP je 20 z nich, což je shodné s minulým týdnem,“ shrnul Šíma středeční údaje.

V souvislosti s nemocnicemi ještě hejtmanka Petra Pecková (STAN) připomněla, že u personálu nedochází k masivnímu využívání pracovních karantén. „Zatímco minulý týden bylo v síti krajem zakládaných nemocnic hlášeno 31 pracovních karantén, aktuálně se počet zvýšil o 14 na celkových 55,“ upřesnila. Pracovní karanténou se rozumí situace, kdy plnit své úkoly dochází i nezastupitelný zaměstnanec, který by za normálních okolností zůstával doma v karanténě kvůli rizikovému kontaktu. Jde však o lidi s negativním výsledkem testu, kteří jsou zcela bez příznaků onemocnění.

V domovech seniorů a dalších pobytových zařízeních sociálních služeb se podle údajů z jednání krizového štábu zprostředkovaných Šímou aktuální vlna pandemie projevuje velmi mírně. „Podle nejnovějších údajů z konce ledna bylo v zařízeních zřizovaných krajem 27 nakažených z více než 6100 klientů. Aktuální rekordní čísla se však dotkla personálu těchto zařízení, kde výrazněji narostla pracovní neschopnost pracovníků – ať už z důvodu nákazy, či karantény. Aktuálně jde o pět set pracovníků z více než 3,5 tisíce lidí,“ konstatoval mluvčí, že sociálním službám nyní chybí každý sedmý pracovník. Podobně jsou prý na tom i další sociální zařízení, provozovaná jiným zřizovatelem než je kraj. „Naštěstí nejsou hlášeny závažnější průběhy nákazy,“ doplnila hejtmanka.