Konec očkování v kraji? Současným tempem za dva roky!
V dodávkách vakcín proti koronaviru do Středočeského kraje musí přijít změna. Ve sdělení zastupitelského klubu Občanské demokratické strany na to ve čtvrtek upozornil krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).
Jestliže by se tempo zásobování nezměnilo, dobu potřebnou na „proočkování“ všech obyvatel Středočeského kraje propočítal na dva roky. A jen na dokončení aktuální vlny vakcinace, kam spadají zdravotníci, personál sociálních služeb a senioři ve věkové skupině 80+, by ještě bylo zapotřebí 2,5 měsíce! Ani pro tyto takzvané prioritní skupiny zatím kraj nedostal dostatek očkovací látky. „K dnešnímu dni jsme dostali 26 910 vakcín, které byly a jsou používány pro zdravotníky a v domovech pro seniory,“ konstatoval Pavlík.
Nad tím se pozastavuje i jeho stranický kolega, statutární náměstek hejtmanky Martin Kupka. „Praha obdržela za stejné období 86 580 vakcín – a to má ve srovnání se Středočeským krajem srovnatelný počet seniorů,“ nabízí srovnání. S tím, že pak se někteří starostové městských částí snadno vychloubají, jak se dokáží o své seniory postarat. Naopak ve středních Čechách se s očkováním seniorů ještě nezačalo. „Máme se ale spravedlivě postarat o všechny, kteří jsou nejzranitelnější. To by ale vláda musela lépe rozdělovat vakcíny. Nerozumím tomu, v čem je senior ve středních Čechách méně důležitý, než senior v Praze,“ durdí se Kupka.
ODS ve čtvrtek zopakovala již dříve zveřejněné údaje: střední Čechy, které jsou nejlidnatějším krajem republiky, zatím dostávají jen kolem osmi procent z celkových dodávek očkovacích látek. Přitom mezi seniory ve věku 65+ mají podíl 12procentní. Středočeši však nejsou sami, kdo si podobně stýská. Podobné argumenty zaznívají třeba z krajů Karlovarského či Pardubického. A všichni se v jednom shodují: ukazují prstem na Prahu, jež podle nich naopak dostává vakcín přespříliš. Byť je pravdou, že roli hraje i umístění fakultních nemocnic v metropoli.
„Je frustrující neustále odpovídat na oprávněné dotazy od ředitelů nemocnic, kde máme domluvená očkovací místa, kdy konečně dostanou vakcíny, zatímco slyším, jak jinde se očkují náhodní kolemjdoucí nebo úředníci a jejich rodinní příslušníci,“ stýská si radní Pavlík. „Vakcíny si bohužel sám kraj koupit nemůže a musíme čekat na dodávky od ministerstva zdravotnictví,“ připomněl, jak jsou karty rozdány. A obrací se na vládu s návrhem řešení: je třeba přijmout jasnou strategii včetně systému distribuce v závislosti na počtu občanů a připravenosti krajů na očkování.
Když už je řeč o připravenosti: ve Středočeském kraji aktuálně funguje 17 očkovacích míst. Kraj dále chystá 12 velkokapacitních očkovacích center, jedno pro každý okres, která by mohla začít fungovat na přelomu února a března.
Mohla by. Pokud budou vakcíny.