Majitel rybníka Tomáš Czernin nechává ryby, které jsou převážně kapři a amuři, odvážet do Chlumeckého rybářství, odkud pak poputují na štědrovečerní stoly ke spotřebitelům. Z Komárovského rybníku vypustili před výlovem zhruba 600 tisíc kubíků vody.

Tomáš Czernin vysvětlil, proč rybáři letos nasadili do rybníka více amurů, než je obvyklé. „Rybník byl před rekonstrukcí zarostlý 
a amur je ryba, která se živí zeleným, likviduje řasy 
a rákos. Je to podobné maso, jako kapr," vysvětlil Tomáš Czernin.

Seznam nežádoucích druhů

Ale také upozornil na to, že vznikla paradoxní situace, protože ministerstvo životního prostředí rozšířilo seznam nežádoucích druhů, které by se měly likvidovat. Patří mezi ně živočichové i rostliny. A právě amur je na seznamu také.

„Původně tam byly opravdu nežádoucí druhy, jako norek americký, nebo z rostlin bolševník velký. Naše životní prostředí v tichosti pracovalo na novele zákona 
o ochraně přírody a těch druhů je nyní dvě stě," naznačil.

„Je tam třeba i daněk, muflon, kamzík a právě i amur bílý, což je naprostý výsměch. Jde o umělou rybu, která se sama neumí rozmnožovat. Takže nemůže být řeč o invazním druhu. Je tam i třeba pstruh duhový, který tu žije staletí," diví se zemědělec a lesník.

Nejbezpečnější rybník v kraji

Připomeňme, že v roce 2013, kdy na Nymbursku přišla začátkem června blesková povodeň, při které bylo v krajině odhadem 10 milionů kubíků vody, se protrhla hráz Komárovského rybníka.

„Nedávno jsem dostal graf s průtokem vody na Mrlině a tam ta povodeň vrcholila o půlnoci a potom voda klesala. Po poledni, kdy se protrhla hráz, je na tom grafu už jen takový malý zoubek, kdy se to zvýšilo, potom to šlo opět dolů," připomněl nepříjemné chvíle Tomáš Czernin.

Rybník už je ale od jara opět 
v pořádku a nyní patří mezi nejbezpečnější v kraji.

Čtěte také: Ulovit candáta v Pecovském a Drásovském rybníku prý bude fuška