Do vínku dostávají úkol přispět ke zlepšování klimatu. Stávají se tedy bojovníky s oteplováním planety. Představitelé kraje se totiž přihlásili k nyní často skloňovanému úsilí o snižování a kompenzaci takzvané uhlíkové stopy. Napravit dopady, které aktivity Středočeského kraje zanechávají na životním prostředí, má pomoci vysazování stromů. A symbolicky první výsadba se v pátek odehrála ve Sportovně-rekreačním areálu Vrchbělá.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která nejen dohlížela na práci svého týmu s lopatami, ale fungl nové lopaty se i sama chopila, připomněla, že nejde jen o tak nějakou hurá akci.

„Jde o pilotní projekt, který konzultujeme s odborníky z neziskové organizace CI2. Tato nezisková organizace je odborným garantem a správcem dobrovolného programu SLEDUJEME / SNIŽUJEME CO2, podporovaného ministerstvy životního prostředí a průmyslu,“ připomněla hejtmanka (jež také ke sledování uhlíkové stopy kraje dala podnět).

S tím, že do výsadby stromů se chtějí aktivně zapojit nejen další školy, ale i například důchodci, jak jí při nedávném setkání potvrdili členové krajské rady seniorů.

Další sázení se chystá ještě nyní na podzim – a pokračovat se má na jaře. Symbolicky první vysazování v okolí Hotelu Relax poblíž Bělé pod Bezdězem, který kraj před lety vybudoval na okraji někdejšího vojenského prostoru Ralsko, vyslalo do boje za lepší klima 24 dubů a buků plus desítku peckovin: jeřábů, třešní a švestek.

Vedle výsadby stromů chce hejtmanství prospívat klimatu také opatřeními vedoucími ke snižování produkce oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Patří k nim například výměny zdroje topení, instalace chytrých čidel pro řízení topení i osvětlení včetně instalace úsporných svítidel, snižování spotřeby energií, ale třeba také výroba čisté energie. K obdobným krokům chce kraj rovněž inspirovat obce.