Michalik z toho „pro začátek“ navrhl nabídnout k rozdělení 50 milionů korun. Přičemž míněno je skutečně pro začátek a ne pro letošek. „Na únorovém zasedání budu při úpravě rozpočtu navrhovat navýšení o dalších 50 milionů,“ představil své plány náměstek hejtmanky. Připomněl, že jde o dotační program, který fungoval už v minulosti a mezi starosty se těší velké popularitě. Náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj Jiří Snížek (Piráti) představil drobnou změnu pravidel, mající obcím umožnit zakoupit třeba i nákladnější víceúčelové zařízení pro údržbu zeleně a odvoz odpadu. „Ne jen nářadí v ceně do 80 tisíc korun,“ poznamenal Snížek.

Středočeské zastupitelstvo. Ilustrační foto.
Zastupitelé budou jednat o půlmiliardě pro obce i o drobných platbách občanů

Velmi obsáhlou debatu rozpoutal opoziční návrh Gabriela Kovácse (ANO), aby se rozhodnutí odložilo o měsíc – a pravidla pro rozdělování peněz do té doby upravila tak, že by bylo možno výrazněji podpořit obce těch oblastí kraje, které se považují za sociálně a ekonomicky znevýhodněné. Podle něj by právě tento fond mohl posloužit starostům k vytvoření takové nabídky, která by pomohla udržet lidi v obci; aby se mladí obyvatelé nestěhovali pryč.

Potravinová banka
Krajské zastupitelstvo má podpořit potravinovou banku. Ale až za měsíc

Proti takovému nápadu se však ohrazovali například Michalik či zastupitel Pavel Telička (Spojenci). Shodně zdůrazňovali, že pro řešení problémů hospodářsky a sociálně slabých regionů by fond obnovy venkova sloužit neměl. To nakonec vyústilo v přijetí usnesení, stanovující úkol pro náměstka Snížka. Regionální rozvoj má připravit návrhy nástrojů, které umožní intervence kraje v hospodářsky a sociálně slabých regionech. Za ty jsou povazovány například Kutnohorsko, Příbramsko, Rakovnicko, Sedlčansko, Slánsko či Voticko.