O Chotěborském se hodně mluvilo počátkem července, kdy ho asociace – po sedmi měsících ve funkci – vyhodila. Krajští radní ho také odvolali z funkcí člena představenstev pětice oblastních nemocnic, fungujících jako akciové společnosti. Tehdy se v médiích objevila vyjádření některých z ředitelů, podle nichž je Chotěborský měl vodit za podnikatelem Tomášem Horáčkem. Ten na konci června putoval do vazby v souvislosti se stíháním v kauze zakázek pro velké nemocnice v Praze – a kriminalisté prověřují i další možné vazby po celé republice. Proti mediálním vyjádřením ředitelů nemocnic se ohrazoval radní pro oblast zdravotnictví a bezpečnosti Robert Bezděk (ANO) – s tím, že jeho nikdo z nich na problém neupozornil.
Na koni byli tehdy zvláště opoziční zastupitelé z řad ODS, kteří už loni v listopadu vehementně kritizovali přijetí Chotěborského – a varovali před pověstí, která ho provázela například v souvislosti s odchodem z postu ředitele náchodské nemocnice. Na srpnovém jednání krajských zastupitelů se pak opozice neúspěšně snažila prosadit Bezděkovo odvolání – prý je to právě on, kdo nese odpovědnost za to, co se dělo či mohlo dít. Kritika stále pokračuje – a někdejší náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast zdravotnictví Martin Kupka také jménem ODS volá po vyčíslení všech odměn, které kraj generálním sekretáři poskytoval.

To ale není vše. Olej do ohně nyní přilily nové informace v médiích. Hovoří o tom, že ředitelé nemocnic v Benešově a Mladé Boleslavi, nemající důvěru ve vedení Středočeského kraje, se měli sejít s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). A řešit s ním situaci kolem působení Chotěborského a Horáčka. Na internetu i v novinách se objevily informace, že ministra navštívili kvůli tomu, že byli údajně tlačeni k cíleným úpravám podmínek vypisovaných výběrových řízení.
„Naprostá lež,“ reagovala v úterý hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v prohlášení vyvěšeném na webu kraje. S tím, že informace zveřejněné krátce před komunálními volbami zásadně odmítá. „Vede mne k tomu zejména zpráva, kterou mi osobně zaslal ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově Roman Mrva,“ uvedla.
„Nikdy jsem sám aktivně nešel za ministrem zdravotnictví řešit něco, co bych měl řešit se svým nadřízeným. Sešel jsem se s ministrem pouze jedenkrát, společně s JUDr. Řípou (Ladislav Řípa, ředitel Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi) a dalším člověkem blízkým ministrovi,“ vysvětluje ředitel benešovské nemocnice. S tím, že pozvání ke schůzce vzešlo z předchozí debaty na květnové konferenci Nemocnice 21. století. „JUDr. Bezděka jsem též informoval o této schůzce a o jejím obsahu,“ stojí mimo jiné v obsáhlém textu zveřejněném krajským úřadem. I s dodatkem, že spolupráce mezi krajským úřadem a nemocnicemi je nyní příkladná a nelze tvrdit, že by si ředitelé šli stěžovat ministrovi z nedůvěry k vedení kraje.
Hejtmanka trvá na tom, že údaje o schůzce ředitelů krajských nemocnic s ministrem za ANO kvůli informacím o ovlivňování zakázek, uskutečněné za zády představitelů kraje z hnutí ANO, jsou pouze „dezinformace médií vyvolané senzacechtivostí – a zřejmě i účelovostí poškodit vedení kraje těsně před volbami“. Jistě se kolem toho ještě hodně namluví. Každopádně se dá čekat, že půjde o novou munici pro palbu pozičních kritiků.

Jak se zrodila schůzka s ministrem zdravotnictví
Jak došlo k setkání některých ředitelů středočeských nemocnic s ministrem zdravotnictví, osvětlují v prohlášení na webu Středočeského kraje slova ředitele benešovské nemocnice Rudolfa Mrvy:
„Ze společné diskuse na konferenci ‚Nemocnice 21. století‘, která se konala 18. května, mezi ministrem zdravotnictví, mnou, mým finančním ředitelem a doktorem Poloučkem, vyplynulo, že stávající ředitelé středočeských nemocnic mají jasné představy a již realizují kroky pro řešení současné neutěšené personální situace ve zdravotnictví v poměru s omezenými finančními zdroji a v hledání řešení, aby nemocnice mohly být téměř samofinancovatelné. Tedy bez provozních dotací a bez omezení poskytované péče.
Já osobně jsem navíc panu ministrovi přislíbil spolupráci při nastavování a propojování přednemocniční péče s krajskými a fakultními nemocnicemi, například v problematice iktových center. V neposlední řadě jsme diskutovali leteckou zdravotnickou záchrannou službu, protože u ní sloužím jako lékař.
Pan ministr na základě našich řešení a v kontextu s hospodářskými výsledky středočeských nemocnic, které ho mile překvapily, nám nabídl společnou schůzku nad výše uvedenými tématy. Bohužel (kvůli časové vytíženosti pana ministra a mých kolegů) jsme se společně nad diskusí o zdravotnictví, a to nejen středočeském, sešli pouze tři. To samé odpoledne.
Potvrzuji, že jsem nikdy nebyl paní hejtmankou ani panem doktorem JUDr. Bezděkem tlačen k žádné nekalé činnosti, naopak diskuse nad investicemi a systémem řízení nemocnic je nyní příkladná. Důrazně se tedy ohrazuji proti tvrzení, že jsme si šli z nedůvěry k vedení kraje stěžovat ministrovi.“
