Varianta, že by ale město na sebe převzalo zřizovatelská práva a školu provozovalo samo, je podle starosty Víta Rakušana ale definitivně smetena ze stolu. „Konečně jsme dostali oficiálně informaci, že rada Středočeského kraje se vyjádřila zamítavě k převodu zřizovatelských práv a povinností na město," řekl starosta Kolína Vít Rakušan.


Převzetí zřizovatelských otěží mělo být nouzovým řešením. „Tuto variantu nám svým způsobem vnutil exhejtman Rath, vybírali jsme tu nejméně špatnou ze tří variant," řekl. Nejpravděpodobnějším scénářem se tak znovu stává pronájem městské budovy kraji. „Od začátku říkáme, že pro Kolín je optimální řešení nastavit standardní nájemní smlouvu, kdy by nájem šel zpět do budovy gymnázia v investicích," řekl starosta.


Za kolik, to ale stále zůstává otázkou. „Najít výši nájmu přijatelnou pro město i pro kraj bude hlavní bod jednání," připustil Vít Rakušan.


Pokud podle jeho slov nebude pro kraj přijatelný původní návrh komerčního nájmu 900 tisíc korun, je město připraveno dohodnout se na kompromisu. „Můžeme navíc dát jiné garance, třeba kolik se bude vracet zpět do budovy gymnázia. Původně jsme navrhovali 70 procent nájmu," řekl. Kraj však výši nájmu odmítl jakkoliv komentovat.


Symbolický nájem ve výši jedné koruny, který donedávna kraj městu platil, způsoboval další komplikace jednak 
v rozpočtu, a navíc i v investicích.

Symbolický nájem nestačil na údržbu budovy, kromě toho ale vytvářel řadu problému.

Místostarosta Jan Pospíšil totiž vysvětlil, že symbolický nájem prodražuje investice. „Pokud nájem není standardní, tak nemáme nárok na odpočet DPH při investičních akcích. To znamená, že každá investice je o 20 procent dražší," řekl.

Vyjednávání se tak v podstatě dostává na samotný začátek, na stůl se vrací úplně první návrh na nájemném.

Město sice má promyšlenou minimální částku, pod kterou nájemné nenechá klesnout, žádný z představitelů města ale nechtěl minimální nájem vyčíslit. ⋌