Návštěvu webu doporučuje také hejtmanka Petra Pecková (za STAN), podle níž se podařilo všechno potřebné shromáždit na jednom místě. „Je nám jasné, že v současné vypjaté situaci je pro občany velmi důležité mít spolehlivé a podložené informace,“ poznamenala. Připomíná navíc, že vedle předávání informací, jež jsou soustředěny pěkně pohromadě, je cílem nového webu bojovat proti dezinformacím, jichž se právě kolem očkování vyrojila spousta.

Rady k očkování, kde už lze pokládat konkrétní otázky a očekávat odpovědi, kraj nabízí rovněž prostřednictvím bezplatné informační linky na telefonním čísle 800 710 710. V provozu je v pracovních dnech v době mezi 8. a 17. hodinou. „Dotazy lze směřovat také na e-mailovou adresu covid@kr-s.cz,“ upozornila Kemrová.

Videa vyvracející omyly

Novinkou je další bezplatná linka 800 124 111, na níž si díky partnerství kraje se společností Chytrá péče mohou Středočeši nechat poradit s registrací na očkování. Tedy – jak se zapsat coby čekatel na vakcínu do centrálního registračního systému (a překonat při tom případné obtíže). Další novinkou je série videí bojujících proti dezinformacím v oblasti očkování, která kraj bude postupně jednou týdně zveřejňovat na svém YouTube kanálu a odkazovat na ně i na sociálních sítích. Od pondělka je k dispozici první díl, nazvaný Mýtus č. 1: Nebezpečně rychle vyvinutá vakcína! Moderuje Petra Pecková. S vystupováním před kamerou má profesní zkušenosti z dřívějška.

„Považujeme za naprosto zásadní vyvracet mýty a lži, které mohou negativně ovlivnit ochotu občanů chránit se očkováním,“ zdůraznila hejtmanka. Právě k tomu mají videa podle jejích slov posloužit: s pomocí odborníků uvést na pravou míru ty nejrozšířenější nepravdy, které jsou s vakcinací spojovány. V nahrávkách společnosti First Unit, s jejímiž představiteli se Pecková zná z dob působení v TV Nova, vystupují podle údajů krajského úřadu například imunolog Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové, vakcinolog Marek Petráš, který je přednostou Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. LF UK, či primářka Jana Čepová z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. LF UK a FN Motol.

Kraj dále informoval, že středočeský portál s informacemi k očkování se podařilo vytvořit v rekordně krátkém čase během pěti dnů, a to zejména díky spolupráci s odborníkem na IT a digitalizaci Michalem Bláhou (který je také projektovým manažerem pracovní skupiny pro přípravu velkokapacitních očkovacích center). „Přímé náklady spojené s webem činí 24 tisíc korun, další služby a náklady spolupracovníci kraji věnovali pro bono,“ odkázala Kemrová na fakt, že mnohé podařilo získat bezplatně. Pokud jde o videa, celkové náklady na dosud připravených deset dílů dosahují 82 390 Kč bez DPH.

Tiskovku může vidět každý

Zájemce o informace z první ruky dále Kemrová odkazuje na facebookové stránky krajského úřadu, kde je v nynější době každý druhý pátek živě přenášena tisková konference po jednání krajského krizového štábu. „Ta další se koná 5. února od 9.30,“ upozornila mluvčí. S tím, že vedle hejtmanky Peckové se zúčastní ještě středočeský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) a krajský koordinátor očkování Martin Polák, který je primářem mladoboleslavské nemocnice.