VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hemžení lidí po středních Čechách prozradí sledování jejich mobilů

Střední Čechy – Co který region ve středních Čechách nejvíc potřebuje – a co bude potřebovat v budoucnu? Hledání odpovědí na tyhle otázky má pomoci získání informací o tom, kde a kdy se lidé shromažďují, kam jezdí či chodí. Unikátní data, která poslouží pro zpracování rozvojových dokumentů a jejich aktualizaci, dostane středočeské hejtmanství díky spolupráci s Karlovou univerzitou.

22.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Kraj se stane jejím partnerem v rámci jednoho z projektů Programu Éta Technologické agentury ČR. Je zaměřen na průzkum denního pohybu čili mobility obyvatel hlavního města Prahy a Středočeského kraje na základě anonymizovaného sledování polohy mobilních telefonů. Nebudou tedy mapování konkrétní lidé, ale pohyb davu; s trochou fantazie lze průzkum připodobnit k pozorování hemžení na mraveništi z nadhledu.

S vyhodnocováním dat získaných od mobilních operátorů už má řešitelský tým obsáhlé zkušenosti. Na základě analýz současného stavu má nabídnout také posouzení výhledů do budoucna – v souvislosti s populační prognózou.

Jeho výstupy budou data, představující podklady pro odpovědné rozhodování o řadě souvislostí: o potřebách dopravy, školství, zdravotní péče, nakládání s odpady… Postihnout by měly současné problémy i možná rizika plynoucí z nevyváženého demografického vývoje obcí. S tím podle slov středočeského radního pro oblast hospodářského a sociálního rozvoje Věslava Michalika (STAN) souvisí nerovnoměrné rozložení poptávky obyvatel po místní infrastruktuře.

Do jisté míry má projekt navazovat na již hotovou analýzu možností pro bytovou výstavbu a populační rozvoj, z níž vyplývá, že kolem roku 2030 by se počet Středočechů mohl ze současných 1,35 milionu vyšplhat až na půl druhého milionu. Díky novému projektu mají časem být k dispozici i údaje o pohybu lidí a jejich potřebách infrastruktury během celého dne. Data budou založena na průzkumu prováděném ve vybraných obcích a městech po dva roky: od března příštího roku do prosince 2020. Zaměří se nejen na chování místních, ale i na ty, kteří přijíždějí za prací nebo jako návštěvníci. Tedy: skutečně na celé „lidské mraveniště“.

Vyhodnocení umožní pojmenovat současný stav – a naznačit výhledy do budoucna v horizontu do roku 2040. Výsledky poslouží při práci na Programu rozvoje územního obvodu Středočeského kraje, ale najdou využití také v rámci tvorby strategických a rozvojových plánů měst a obcí. „Obdobný typ informací jsme dosud postrádali,“ konstatovala ve čtvrtek hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Využijeme je i pro další typy dokumentů, jako je například Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v kraji,“ doplnila.

Na náklady spojené s pořízením studie, které jsou vyčísleny na 5,7 milionu korun, přispěje kraj Karlově univerzitě částkou 1,14 milionu korun.

Autor: Milan Holakovský

22.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení